Нигерија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нигерија на Олимписките игри

Знаме на Нигерија
МОК-код  NGR
НОК Нигерсики олимписки комитет
Порталwww.nigeriaolympiccommittee.org
Олимписка историја
Летни олимпијади

Нигерија првпат учествувала на Олимписки игри во 1952 година, и има испратено спортисти на сите Летни олимписки игри оттогаш, со исклучок на бојкотираните игри во 1976 година. Тие никогаш не се натпреварувале на Зимските олимписки игри.

Нигериските спортисти имаат освоено вкупно 23 медали, повеќето во атлетика и бокс. Фудбалската репрезентација го осовоила златниот медал во 1996 година. Во 2008 година, по одлуката на МОК да им го одземе медалот на САД од екипата на 4 x 400 метри откако Антонио Петигру ја признал употребата на забранети дроги, нигеријците биле наградени со златниот медал.[1][2] Нигерија исто така има освоено медал во теквондо во тешка категорија на игрите во 1992, но бидејќи ова било само приказен спорт, сребрениот медал на Емануел Огенеџобо не се сметал за официјална победа.[3]

Нигерискиот олимписки комитет, националниот олимписки комитет на Нигерија, бил создаден во 1951 година.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Бронзен Маијегун, НоџимНоџим Маијегун Јапонија Токио 1964 Боксување Мажи лесна средна
 Бронзен Икурија, ИсакИсак Икурија Германија Минхен 1972 Боксување Мажи лесна тешка
 Сребрен Конјегвачи, ПитерПитер Конјегвачи САД Лос Анџелес 1984 Боксување Мажи пердув
 Бронзен Ути, СандејСандеј Ути, Мозес Угбусиен, Ротими Питерс, Инокентиј Јуџин САД Лос Анџелес 1984 Атлетика Мажи штафета 4x400 м
 Сребрен Аденикен, ОлападеОлападе Аденикен, Дејвидсон Езинва, Чади Имо, Олујеми Кајоде, Озмонд Езинва Шпанија Барселона 1992 Атлетика Мажи штафета 4x400 м
 Сребрен Инзоритеј, ДавидДавид Инзоритеј Шпанија Барселона 1992 Боксување Мажи тешка
 Сребрен Игбинегу, РичардРичард Игбинегу Шпанија Барселона 1992 Боксување Мажи супертешка
 Бронзен Утонду, БеатрисБеатрис Утонду, Кристи Опара-Томсон, Мери Онјали, Фаит Иден Шпанија Барселона 1992 Атлетика Жени штафета 4x100 м
 Златен Аџунва, ЧоимаЧоима Аџунва САД Атланта 1996 Атлетика Жени скок во далечина
 Златен Амокачи, ДаниелДаниел Амокачи, Емануел Амунеке, Тиџани Бабангида, Селестин Бабајаро, Емануел Баабјаро, Теслим Фатуси, Виктор Икпеба, Досу Џозеф, Нвангво Кану, Гарба Лавал, Абиодун Обафеми, Кингсли Обикву, Уче Окечукву, Џеј-Џеј Окоча, Сандеј Олисе, Моби Опараку, Вилсон Орума, Тарибо Вест САД Атланта 1996 Футбал Мажи
 Сребрен Афолаби, ОлабисиОлабиси Афолаби, Фатима Јусуф, Чарити Опара, Фалилат Огункоја САД Атланта 1996 Атлетика Жени штафета 4 × 400 м
 Бронзен Онјали, МариМари Онјали САД Атланта 1996 Атлетика Жени 200 м
 Бронзен Огункоја, ФалилатФалилат Огункоја САД Атланта 1996 Атлетика Жени 400 м
 Бронзен Докивари, ДанканДанкан Докивари САД Атланта 1996 Бокување Мажи супертешка
 Златен Авази, НдукаНдука Авази, Фиделис Гадзама, Клемент Чукву, Џуд Монје, Сандеј Бада, Енефиок Удо-Обонг Австралија Сиднеј 2000 Атлетика Мажи штафета 4 × 400 м
 Сребрен Алози, ГлориГлори Алози Австралија Сиднеј 2000 Атлетика Жени 100 м со пречки
 Сребрен Огбеифо, РутРут Огбеифо Австралија Сиднеј 2000 Кревање тегови Жени 75 кг
 Бронзен Фасуба, ОлусоџиОлусоџи Фасуба, Учена Емедолу, Арон Егбеле, Деџи Алиу Грција Атина 2004 Атлетика 2004 Мажи штафета 4 × 100 м
 Бронзен Гудеј, ЏејмсЏејмс Гудеј, Муса Ауду, Саул Веигопва, Енефиок Удо-Обонг Грција Атина 2004 Атлетика Мажи штафета 4 × 400 м
 Сребрен Олубајо Адефеми, Деле Аделеје, Олувафеми Аџилоре, Ефе Амброз, Виктор Аничобе, Онјекачи Апам, Емануел Екпо, Икечукву Еценва, Промис Исак, Мондеј Џејмс, Сани Каита, Чинеду Обаси, Виктор Нсофор Обина, Питер Одемвинги, Чибузор Оконкво, Соломон Окоронкво, Оладапо Олуфеми, Амбрус Ванзекин Кина Пекинг 2008 Футбал Мажи
 Бронзен Франка Идоку, Глорија Кемасуоде, Халимат Исмаила, Олудамола Осајоми, Агнес Осазува Кина Пекинг 2008 Атлетика Жени штафета 4 × 100 м
 Бронзен Блесинг Окагбаре Кина Пекинг 2008 Атлетика Жени скок во далечина
 Бронзен Чика Чуквумериџе Кина Пекинг 2008 Теквондо Мажи +80 кг

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали по игри[уреди | уреди извор]

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Хелсинки 1952 0 0 0 0
Мелбурн 1956 0 0 0 0
Рим 1960 0 0 0 0
Токио 1964 0 0 1 1
Мексико 1968 0 0 0 0
Минхен 1972 0 0 1 1
Монтреал 1976 „не учествувалe“
Москва 1980 0 0 0 0
Лос Анџелес 1984 0 1 1 2
Сеул 1988 0 0 0 0
Барселона 1992 0 3 1 4
Атланта 1996 2 1 3 6
Сиднеј 2000 1 2 0 3
Атина 2004 0 0 2 2
Пекинг 2008 0 1 3 4
Лондон 2012 0 0 0 0
Вкупно 3 8 12 23

Медали по спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 2 3 8 13
Футбал 1 1 0 2
Боксување 0 3 3 6
Кревање тегови 0 1 0 1
Теквондо 0 0 1 1
Вкупно 3 8 12 23

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-18.
  • „Nigeria Olympic Committee Inc“. International Olympic Committee. Посетено на 2007-12-18.