Британските Западни Инди на Летните олимписки игри 1960

Од Википедија — слободната енциклопедија
Британски Западни Инди на Олимписките игри

Знаме на Западноиндиската Федерација
МОК-код  BWI
 (на оваа олимпијада се користел ANT)
НОК Олимписко здружение на Западни Инди
На ОИ Летни олимписки игри 1960 во Рим
Натпреварувачи 13 во 5 спортови
Медали
Ранг: 39
Злат.
0
Сребр.
0
Бронз.
2
Вкуп.
2
Олимписка историја
Летни олимпијади
1960
Други поврзани настапи
Јамајка (1948–1956, 1964–)
Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (1948–1956, 1964–)
Барбадос (1968–)

Спортистите од Западноиндиската Федерација се натпреварувале под името Антили (ANT)[1] на игрите од 1960 година во Рим, Италија. Тринаесет натпреварувачи, сите мажи, учествуваче на тринесет настани во пет спортови.[2] Краткотрајната држава учествувала само на овие игри, бидејќи Јамајка и Тринидад и Тобаго се натпреварувало независно повторно на игрите во 1964 година, и Барбадос започнувал да се натпреварува самостојно на игрите во 1968 година.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Спорт Настан Датум
 Бронзен  Џорџ Кер (JAM) Атлетика Мажи 800 м 2 септември
 Бронзен  Џорџ Кер (JAM)
 Џејмс Ведербурн (BAR)
 Кит Гарднер (JAM)
 Малком Спенс (JAM)
Атлетика 4x400 м 8 септември

Разултати по настан[уреди | уреди извор]

Атлетика[уреди | уреди извор]

Настан Име Резултат
Мажи 100 м Денис Џонсон Време: 10,4
четврт финале: 10,4
Мажи 200 м Клифтон Бернард Време: 21,3
четврт финале: 21,4
Денис Џонсон Време: 21,2
четврт финале: 21,1
полу финале: 21,0
Мажи 400 м Малком Спенс Време: 47,6
четврт финале: 46,9
полу финале: 46.8
Џејмс Ведербурн Време: 47,4 ,
четврт финале: 47,0
Мажи 800 м Џорџ Кер Време: 1:50,9
четврт финале: 1:49,4
полу финале: 1:47,1
финале: 1:47,1 (→  Бронзен)
Мажи 4×400 м Џорџ Кер
Џејмс Ведербурн
Кит Гарднер
Малком Спенсе
Време: 3:09.
полу финале: 3:09,2
финале: 3:04,0 (→  Бронзен)
Мажи 110 метри со пречки Кит Гарднер Време: 14,3
четврт финале: 14,3
полу финале: 14,2
финале: 14.4
Мажи долг скок Пол Форман Квалификации: 7,42 м
финале: 7,26 м

Велосипедизам[уреди | уреди извор]

Настан Име Резултат
Трки поединечно Клајд Римпл ДНФ
Спринт Клајд Римпл Време: 2 од 2
1 од 2
2 од 3
3 од 3
2 од 3
Временски трки Клајд Римпл 1:16.08 (→ 23-то место)

Едрење[уреди | уреди извор]

Настан Име Резултат
Класа летачки холанѓанец Ричард Џорџ Бенет
Џералд Берд
893 бода (→ 30-то место)

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Настан Име Резултат
50 м слооден стил Тони Бриџ Квалификации: 319 (→ 32-и во група, не напредувал)
Кит де Касерес (повлечен)

Кревање тегови[уреди | уреди извор]

Настан Име Резултат
Банта (57 кг) Грантли Соберс 97,5 кг (7-мо)
90 кг (12-тп)
120 кг (13-то)
Вкупно: 307,5 кг (→ 10-то место)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. http://www.la84foundation.org/6oic/OfficialReports/1960/OR1960v1.pdf page 230
  2. „West Indies Federation at the 1960 Rome Summer Games“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 2015-07-02. Посетено на 29 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]