Русија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Русија на Олимписките игри

Знаме на Русија
МОК-код  RUS
НОК Руски олимписки комитет
официјално мрежно место (руски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912
1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1994 • 1998 • 2002 • 2006
Други поврзани настапи
Советски Сојуз (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Русија за прв пат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 1900 година, кои се одржале во Париз. Оттогаш, Русија до Првата Светска војна настапила три пати самостојно, а по војната во Советскиот Сојуз. По распаѓањето на СССР, Русија повторно самостојно учествувал на мундијалите. За прв пат, на Зимските олимписки игри настапила во 1994 година, кои се одржале во Лилехамер, а две години подоцна и на Летните кои се одржале во Атланта.

Во 1980 година, Русија била домакин на Летните олимписки игри, а како организатор била престолнината Москва.

Руските спортисти заклучно со 2009 година имаат освоено вкупно 399 медали на олимпијадите, од кој 323 на летните и 76 на зимските олимписки игри.

Националниот комитет на Русија (руски: Олимпийского комитета России) бил формиран во 1989 година, а од страна на МОК бил признаен во 1993 година.


Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ Olympic rings with white rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1896 Атина Не учествувала
1900 Париз 0 0 0 0
1904 Сент Луис Не учествувала
1908 Лондон 1 2 0 3
1912 Стокхолм 0 2 3 5
1920 Антверпен Не учествувала
1924 Париз Не учествувала
1928 Амстердам Не учествувала
1932 Лос Анџелес Не учествувала
1936 Берлин Не учествувала
1948 Лондон Не учествувала
1952 Хелсинки како дел од Советски Сојуз
1956 Мелбурн и Стокхолм како дел од Советски Сојуз
1960 Рим како дел од Советски Сојуз
1964 Токио како дел од Советски Сојуз
1968 Мексико Сити како дел од Советски Сојуз
1972 Минхен како дел од Советски Сојуз
1976 Монтреал како дел од Советски Сојуз
1980 Москва како дел од Советски Сојуз
1984 Лос Анџелес како дел од Советски Сојуз
1988 Сеул како дел од Советски Сојуз
1992 Барселона како дел од Обединета екипа
1996 Атланта 26 21 16 63
2000 Сиднеј 32 28 28 88
2004 Атина 27 27 38 92
2008 Пекинг 23 21 28 72
2012 Лондон
Вкупно* 109 101 113 323

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ Olympic rings with white rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1924 Шамони Не учествувала
1928 Санкт Мориц Не учествувала
1932 Лејк Плесид Не учествувала
1936. Гармиш-Партенкирхен Не учествувала
1948. Санкт Мориц Не учествувала
1952 Осло Не учествувала
1956. Кортина д'Ампецо Како дел од Советски Сојуз
1960. Скво Вали Како дел од Советски Сојуз
1964. Инсбрук Како дел од Советски Сојуз
1968. Гренобл Како дел од Советски Сојуз
1972. Сапоро Како дел од Советски Сојуз
1976. Инсбрук Како дел од Советски Сојуз
1980. Лејк Плесид Како дел од Советски Сојуз
1984. Сараево Како дел од Советски Сојуз
1988. Калгари Како дел од Советски Сојуз
1992. Албервил Како дел од Обединета екипа
1994. Лилехамер 11 8 4 23
1998. Нагано 9 6 3 18
2002. Солт Лејк Сити 5 4 4 13
2006. Торино 8 6 8 22
2010. Ванкувер
Вкупно 33 24 19 76

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]