Исланд на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Исланд на Олимписките игри

Знаме на Исланд
МОК-код  ISL
НОК Национална олимписка и спортска асоцијација на Исланд
официјално мрежно место (исландски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Исланд за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1912 година кои се одржале во Стокхолм. Исланд има освоено вкупно четири медали од кои два се во атлетика, и по еден во џудо и ракомет.

Медали[уреди | уреди извор]

Медал Име Игра Спорт Дисциплина
 Сребрен Вилхамур Еинарсон Летни олимписки игри - 1936 Атлетика Men's triple jump
 Бронзен Бјарни Фриориксон Летни олимписки игри - 1984 Џудо Men's half heavyweight
 Бронзен Вала Флосадотир Летни олимписки игри - 2000 Атлетика Women's pole vault
 Сребрен Машка ракометна репрезентација на Исланд Летни олимписки игри - 2008 Ракомет Men's competition