Панама на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панама на Олимписките игри

Знаме на Панама
МОК-код  PAN
НОК Олимписки комитет на Панама (COP)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

Панама првпат настапилa на Олимписките игри во 1928 година и со кратки паузи учествувала на поголемиот број натпреварувања.

Панама на Зимските олимписките игри немаат никогаш настапено. Панамските спортисти на Олимписките игри имаат освоено 3 медали од кои еден златен.

Националниот олимписки комитет на Панама бил основан во 1934 година и бил признаен во 1947 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Амстердам 0 0 0 0
Анџелес Панама не учествувала
Берлин Панама не учествувала1
Лондон 0 0 2 2
Хелсинки 0 0 0 0
Мелбурн и Стокхолм Панама не учествувала
Рим 0 0 0 0
Токио 0 0 0 0
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
Москва Панама не учествувала
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 1 0 0 1
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 1 0 2 3