Австралазија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Австралазија на Олимписките игри

Олимписко знаме на Австралазија
МОК-код   ANZ
Олимписка историја
Летни олимпијади
Други поврзани настапи
Австралија (1896–1904, 1920–)
Нов Зеланд (1920–)

Австралазија — име на комбинираната екипа на спортисти од Австралија и Нов Зеланд кои се натпреварувале заедно на игрите во 1908 и 1912 година. Кога олимписките игри продолжиле во 1920 по Првата светска војна, двете држави испратиле одделни екипи на игрите.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Екипата на Австралазија освоила вкупно дванаесет медали на двете Олимпијади на кои се натпреварувала, главно во пливање. Еден натпреварувач од Нов Зеланд освоил медал на игрите во 1908 (Хари Кер, бронзен медал во атлетика), и двајца на игрите во 1912 (Малколм Чемпион, златен медал во пливање и Тони Вилдинг, бронзен медал во тенис); сите останати освојувачи на медали биле австралијци.

Медал Натпреварувач Олимпијада Спорт Дисциплина
 Златен Репрезентација на Австралија Лондон 1908 Рагби машки турнир
 Сребрен Бејкер, РеџиналдРеџиналд Бејкер Лондон 1908 Бокс средна категорија
 Сребрен Борепејр, ФренкФренк Борепејр Лондон 1908 Пливање 400 метри краул
 Бронзен Кер, ХариХари Кер Лондон 1908 Атлетика 3.500 метри одење
 Бронзен Борепејр, ФренкФренк Борепејр Лондон 1908 Пливање 1500 метри краул
 Златен Дјурак, ФаниФани Дјурак Стокхолм 1912 Пливање 100 метри краул
 Златен Хили, СесилСесил Хили
Малколм Чемпион
Лесли Бордмен
Харолд Хардвик
Стокхолм 1912 Пливање штафета 4x200 метри краул
 Сребрен Хили, СесилСесил Хили Стокхолм 1912 Пливање 100 метри краул
 Сребрен Вајли, МинаМина Вајли Стокхолм 1912 Пливање 100 метри краул
 Бронзен Харолд Хардвик Стокхолм 1912 Пливање 1500 метри краул
 Бронзен Харолд Хардвик Стокхолм 1912 Пливање 400 метри краул
 Бронзен Вилдинг, ТониТони Вилдинг Стокхолм 1912 Тенис мажи поединечно во сала

Медали по игри[уреди | уреди извор]

Олимпијада Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Лондон 1908 1 2 2 5
Стокхолм 1912 2 2 3 7
Вкупно 3 4 5 12

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Пливање 2 3 3 8
Рагби 1 0 0 1
Бокс 0 1 0 1
Атлетика 0 0 1 1
Тенис 0 0 1 1
Вкупно 3 4 5 12

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2006-11-18.
  • Medal Count for ANZ at DatabaseOlympics.com