Куковите Острови на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кукови Oстрови на Олимписките игри

Знаме на Куковите острови
МОК-код  COK
НОК Спортски и национален олимписки комитет на Куковите острови
надворешна врска
Олимписка историја
Летни олимпијади
1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

Спортистите од Куковите Острови имаат учествувано на 6 Летни олимписки игри (1988-2008), а на зимските ниту еднаш.

До 2009, спортистите од Куковите Острови немаат немаат освоено медали на Олимписките игри.

Куковите Острови се единствената од трите зависни територии во рамките на Нов Зеланд, којашто учествувала на Олимписките игри. Ниуе и Токелау сè уште немаат учествувано.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Освојувачи на олимписки медали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Куковите Острови“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.