Токелау

Од Википедија — слободната енциклопедија

Токелау
Знаме
Гесло"Tokelau mo te Atua" (јазик?)
(англиски: „Токелау за Семоќниот“)
Местоположба на Токелау
Карта на сите острови/ атоли на Токелау.
Карта на сите острови/ атоли на Токелау.
Карта на сите острови/ атоли на Токелау.
Главен граднема[б 1]
Најголем град Атафу
Службен јазик
Демоним Токелауанец
Уредување Деволуирана парламентарна зависна територија во рамките на уставна монархија
 •  Монарх Елизабета II
 •  Администратор Рос Ардерн
 •  Претседател на влада Керисијано Калоло
Законодавство Собрание
Површина
 •  Вкупна 10 км2 
 •  Вода (%) незначително
Население
 •  Попис 2016 1,499[2] (237-ма)
 •  Густина 115 жит/км2 (86th)
БДП (ПКМ) проценка за 2017 г.
 •  Вкупен US$10 милиони[3] 
 •  По жител US$6,275 (без ранг)
Валута Новозеландски долар (NZ$) (NZD)
Часовен појас (UTC+13:00)
Датумски формат дд/мм/гггг
Се вози на лево
НДД .tk
Повик. бр. +690

Токелау (токелајски: Tokelau) е територија која му припаѓа на Кралството Нов Зеланд. Се наоѓа во јужниот дел на Тихиот Океан. Островите Токелау се составени од 3 големи атоли. Овие острови имаат своја влада надвор од она на Нов Зеланд,а од 1976 година службеното име му е Острови Токелау, но денес се сретнува и името Сојузни острови кое е постаро.

Етимологија и последици од името[уреди | уреди извор]

Зборот токелау на полинезиски значи северен ветер, а во примена е од 9 декември 1976 како офоицијално име на оваа островска територија.

Всушност денес многу често се употребува само Токелау наместо Острови Токелау што е и службеното име на територијата. Тоа е за да може полесно да се одреди географската структура на територијата, односно дека станува збор за острови.

Географски одлики[уреди | уреди извор]

Островите Токелау се наоѓаат во јужниот дел обиколен од Тихиот Океан, помеѓу 171° и 173° ЗГД и од 8° до 10° ЈГШ. Најголеми се трите атоли Атафу, Нукунону и Факаофо. Овие острови зафаќаат површина од 10.8 км2, ана нив живеат околу 1.500 жители.

Поради големата близина до екваторот на овие острови владее топла екваторска клима, којашто поради приморската област е со нешто пониски температури.

За разлика од Нов Зеланд, во Токелау времето се смета 10 часа порано според Гринич, а тоа е цели 22 часа разлика во однос на Нов Зеланд.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Токелау целото население од 1.500 жители го сочинуваат Полинезијци, а службени јазици се токелајскиот и англискиот. Земјата има многу слабо развиена економија, а не располага со некои ресурси, па поради тоа многу од нив се селат до островите со поголеми можности како Нов Зеланд и Самоа.

Населението главно се занимава со риболов, и тоа со лов на туна.

Населението главно е со христијанска вероисповед, и тоа најмногу од нив се методисти,по нив се католиците, а многу мал дел од населението се припадници на некоја од локалните религии. На островите Атафу и Факаофо има методистички цркви, а на Нукуну католичка црква.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Секој атол има свој административен центар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tokelau Info“. Tokelau-info.tk. Архивирано од изворникот на 26 October 2013. Посетено на 30 December 2011.
  2. Final population counts: 2016 Tokelau Census (PDF) (Report). Statistics New Zealand. November 2016. стр. 3.
  3. „Tokelau's Gross Domestic Product determined for first time this century“. www.tokelau.org.nz.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Huntsman, Judith; Hooper, Antony (1996). Tokelau A Historical Ethnography. ISBN 978-1-86940-153-5.
  • Huntsman, Judith; Kalolo, Kelihiano (2007). The Future of Tokelau Decolonising Agendas, 1975–2006. ISBN 978-1-86940-398-0.
  • McQuarrie, Peter (2007). Tokelau People, Atolls and History. ISBN 978-1-877449-41-3.
  • Heller, Maxwell H. (2005). Where on Earth Is Tokelau A Doctor's Experiences in the South Seas. ISBN 978-0-901100-58-0.