Прејди на содржината

Нукунону

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нукунону
Сателитска снимка на Нукунону
Географија
АрхипелагТокелау
Вкупно острови30
Површина5,5 км2
Управување
Зависна територијаТокелау
Најголема населбаСело Нукунону
Демографија
Население80-120
Јазицитокелајски, англиски


Нукунону — најголемиот атол во Токелау, зависна територија на Нов Зеланд, во јужниот дел на Тихиот Океан. Се состои од 30 островчиња околу централна лагуна,[1] со земна површина од околу 5,5 квадратни километри и површина на лагуната од 109 квадратни километри. Мотухага е единственото островче што има жители.[се бара извор] Проценетото население е 80-120.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. НукунонуЕнциклопедија Британика (англиски)
  2. Zylich, K.; Harper, S.; Zeller, D. (2011). „Reconstruction of fisheries catches for Tokelau (1950-2009)“. Во Harper, S.; Zeller, D. (уред.). Fisheries catch reconstructions: Islands, Part II. Fisheries Centre Research Reports (PDF). University of British Columbia. стр. 107–117.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

9°10′06″S 171°48′35″W / 9.16833° ЈГШ; 171.80972° ЗГД / -9.16833; -171.80972 9°10′06″S 171°48′35″W / 9.16833° ЈГШ; 171.80972° ЗГД / -9.16833; -171.80972