Росова Зависност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Росова Зависност
Ross Dependency

Знаме
Геслонема
Химнанема
Поважни базиСкот (НЗ)
Мекмердо (САД)
Уредување Нема
Новозеландска зависност
 •  Правото префрлено од Британија на Нов Зеланд 1923 
 •  Распон на исечокот 160°И - 150° З 
Површина
 •  Вкупна 450.000 км2 
Население
 •  проценка за Сезонска г. 10 - 801
200 - 1.0002
85 - 2003
0 - 904 
Валута Новозеландски долар (NZD)
Часовен појас NZST (UTC+12)
 •  (ЛСВ) NZDT (UTC+13)
(сеп. до апр.)
НДД .nz, .aq
Повик. бр. 64 2409
1 Скот
2 Мекмердо
3 Амундсен-Скот
4 Цукели

Росовата Зависност (англ. Ross Dependency) е територија на Антарктикот (и други копнени маси во Јужниот Океан) под управа на Нов Зеланд, кој воедно и полага право на неа. Подрачјето има облик на исечок кој започнува во Јужниот пол, минувајќи низ географска должина 160° ИГД до 150° ЗГД, и завршува на географска ширина од 60° ЈГШ. Зависноста е со големина на Шведска и го сочинува најголемиот дел од Кралството Нов Зеланд. Го носи името на истражувачот Џејмс Кларк Рос, кој го открил Росовото Море.

Зависноста е дел од регионот Викториина Земја, и речиси сета Росов Ледник. Кон Росовата Зависност припаѓаат и Росовиот Остров, Балените и малиот Скотов Остров, како и зармзнатиот Рузвелтов Остров.

Населеност[уреди | уреди извор]

Единствените постојани живеалишта во зависноста се научните бази Скот (Нов Зеланд) и Мекмердо (САД), ако не се брои базата Амундсен-Скот на самиот раб на територијата. Зависноста има една снежна писта на Вилијамс Филд, и зависно од условите и годишното време, две ледени писти. Ова ја гарантира пристапноста на авиони со тркала и скии во текот на целата година.

Секое лето Италија врши научни истражувања во нивната база Цукели во заливот Тера Нова, а од 1969 до 1995 Нов Зеланд имал летна база наречена Ванда во сувата долина на територија на зависноста.

Од 1987 до 1992 во Росовата Зависност организацијата Гринпис имала своја станица наречена World Park Base, која била сместена на Росовиот Остров. Бидејќи оваа база била невладина, земјите не смееле да пружаат поддршка и помош од било каков вид.

Белешки[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]