Балени

Координати: 66°55′S 163°45′E / 66.917° ЈГШ; 163.750° ИГД / -66.917; 163.750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Острови Балени
Карта на островите Балени
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоАнтарктик
Координати66°55′S 163°45′E / 66.917° ЈГШ; 163.750° ИГД / -66.917; 163.750
АрхипелагBalleny Islands
Површина800 км2
Највисоко издигнување1.705 м
Највисока точкаБраун Пик
Управување
Под управа согласно Антарктичкиот договорен систем
Демографија
НаселениеНенаселени
Островите Балени (горе) и брегот на Антарктикот (долу) од вселената, декември 2007 година. Темните дамки се морската површина без мраз

Острови Балени (66°55′S 163°45′E / 66.917° ЈГШ; 163.750° ИГД / -66.917; 163.750)се серија на ненаселени острови во Јужниот Океан кои се протегаат од 66°15' до 67°35'S и 162°30' до 165°00'E. Групата се протега околу 160 kм (99 ми) во правец северозапад-југоисток. Островите се силно заледени и со вулканско потекло. Ледниците се проектираат од нивните падини во морето. Островите се формирани од т.н. Балени жариште[1].

Групата вклучува три главни острови: Млад, Бакл и Стурџ, кои лежат во линија од северозапад кон југоисток, и неколку помали островчиња и карпи :

  • североисточно од Јанг Ајленд: Карпи на фоки, столб
  • југоисточно од Јанг Ајленд: Островот Роу, Островот Борадејл (со засолниште во базата Лебедово)
  • јужно од островот Бакл: Скот Конус, островот Чинстрап, Островот Сабрина (со засолништето во Сабрина Рефуџ) и Монолит

Островите се претендирани од Нов Зеланд како дел од Зависноста на Рос (види Територијални претензии на Антарктикот).

Острови и карпи од север кон југ[уреди | уреди извор]

Остров/Карпа Површина Највисок врв
km2 sq mi m ft
Млад Остров и сателитски островчиња
Карпи на фоки 0.0 0 15 49
Столб 0.0 0 51 167
Млад остров 255.4 98.6 1,340 4,400
(Freeman Peak)
Row Island 1.7 0.66 183 600
Borradaile Island 3.5 1.4 381 1,250
Beale Pinnacle 0.0 0 61 200
Островот Бакл и сателитски островчиња
Островот Бакл 123.6 47.7 1,238 4,062
Скот Конус 0.0 0 31 102
Елиза Коне 0.0 0 67 220
Островот Чинстрап 0.0 0
Sabrina Island 0.2 0.077 90 300
Монолитот 0.1 0.039 79 259
Островот Стурџ (без сателитски островчиња)
Островот Старџ 437.4 168.9 1,705 5,594 or
5,000
(Браун Пик)

Површината на островите изнесува вкупно 400 km2 (154 ми), а највисоката точка е измерена како 1,705 м (5,594 ст) или приближно 1,500 м (5,000 ст) (неискачениот Brown Peak на Островот Старџ).

Антарктичкиот круг е блиску до Островот Борадејл, во осумкилометарскиот канал помеѓу островите Јанг и Бакл. Островот Бакл и блискиот Островот Сабрина е дом на неколку колонии на Адели и пингвин со шипка.

Снимени човечки посети на островите[уреди | уреди извор]

Англиските лов на фоки капетани Џон Балени и Томас Фримен првпат ја видоа групата во 1839 година. Балени ја именуваше островската група по себе и поединечните острови по лондонските трговци чија финансиска поддршка ја овозможи експедицијата. Фримен беше првиот човек што слета на некој од островите на 9 февруари 1839 година, и ова беше првото човечко паѓање јужно од Антарктичкиот круг.

Ловците ги виделе островите во 1853 година, но не слетале.

Во февруари 2015 година островите беа посетени три дена од Нов Зеланд-Австралија Антарктик екосистеми Патување под покровителство на Нов Зеланд Национален институт за истражување на вода и атмосфера на бродот РВ Тангароа , со цел да се проучат екосистемите на морскиот живот на островите, особено во однос на грбавиот кит.Оваа работа ја следеше работата направена на претходната посета во 2010 година.

На 3 февруари 2017 година, персоналот од Швајцарскиот поларен институт Експедиција за обиколување на Антарктикот ги посети островите и изврши значителна фотографска и видео анкетна работа која имаше за цел да придонесе за првото прецизно мапирање на главните острови . Најголемиот дел од работата беше извршена со хеликоптер, иако најмалку едно паѓање на островите исто така беше направено од овој експедиција, користејќи Зодијак чамци на надувување.

Геологија[уреди | уреди извор]

Во архипелагот, Бакл, Старџ и Јанг Острови се примери на стратовулкан.

Силните земјотреси многу блиску до островите се ретки, но потреси со умерена јачина навистина се случуваат над Пацифик-Антарктик Риџ, Маквари Трипл Јункшн и Пацифик Рам помеѓу островите Балени и Островот Маквари. Други земјотреси се случуваат во близина на Југоисточни индијски гребен и Зона на фрактура на Балени, вклучително и земјотрес со јачина од 8,1 степени во 1998 година што погоди нешто повеќе од 700 kм (430 ми) западно-северозападно од островите

Можно е овие острови да се сè уште вулкански активни. Браун

Потопени одлики[уреди | уреди извор]

Неколку подводни одлики лежат блиску до островите Балени:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]