Мак. Робертсонова Земја

Координати: 70°00′S 65°00′E / 70.000° ЈГШ; 65.000° ИГД / -70.000; 65.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Мак. Робертсоновата Земја (црвено) во рамките на Австралиската Антарктичка Територија (бело).

Мак. Робертсонова Земја (англиски: Mac. Robertson Land) — дел од Антарктикот lying southward of the брег помеѓу заливот Вилијам Скорсби и ’ртот Дарнли. In the east, Мак. Робертсоновата Земја includes планините Принц Чарлс. It was named by Британската австралиско-новозеландска антарктичка истражувачка експедиција (BANZARE) (1929–1931) под водство на Даглас Мосон, after Макферсон Робертсон of Мелбурн, покровител на експедицијата.[1]

Од 1965 г. натаму членови на советските антарктички експедиции почнале да работат на геолошко истражување на планините Принц Чарлс, потоа основајќи ја станицата „Сојуз“ на источниот брег на езерото Бивер на северот на планините на Принц Чарлс.

Земјишни облици[уреди | уреди извор]

Типично за антарктичката географија, Мак. Робертсоновата Земја содржи значајни земјишни облици како врвот Чуферт, Поултон и Севен; ’ртот Рауз, заливот Тили и капата Фрастрејшн. Две најзабележителни нешта во Мак. Робертсоновата Земја се станицата „Сојуз“ сместена на планините Принц Чарлс и Ејмериевиот Леден Гребен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

70°00′S 65°00′E / 70.000° ЈГШ; 65.000° ИГД / -70.000; 65.000