Кемпова Земја

Координати: 67°30′00″S 57°30′00″E / 67.5000° ЈГШ; 57.5000° ИГД / -67.5000; 57.5000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кемповата Земја (црвено) во рамките на Австралиската Антарктичка Територија (бело).

Кемпова Земја (англиски: Kemp Land) — тенок појас на Антарктикот кој завршува со Кемповиот Брег. Дел е од Австралиската Антарктичка Територија и се наоѓа помеѓу 56° 25' ИГД и 59° 34' ИГД, ограничен од 60° ЈГШ како сите други отсечоци на континентот. Се граничи со Мак. Робертсоновата Земја на исток и Ендербиевата Земја на запад. Во Кемповата Земја спаѓа и Ејгарденовата Група на острови.[1]

Теренот достигнува висина од 1.020 м.н.в.[2]

Истражување[уреди | уреди извор]

Земјата е наречена по фоколовниот капетан Питер Кемп, кој прв ја здогледал во 1833 г. од својот бригот „Магнет“[3] Во 1930 г. Британската австралиско-новозеландска истражувачка експедиција (BANZARE) под водство на Даглас Мосон „Дискавери“ ја ја разграничила бреговата линија како соседна на Ендербиевата и Мак. Робертсоновата Земја. Во 1936 г. брегот е картографски преработен од пловилото „Вилијам Скорсби“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кемповата Земја на SCAR (англиски)
  2. Географски информации за Кемповата Земја — Mapcarta (англиски)
  3. Jones, A. G. E. (август 1968). „Captain Peter Kemp and Kemp Land“. Society for Nautical Research. Посетено на 24 септември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

67°30′00″S 57°30′00″E / 67.5000° ЈГШ; 57.5000° ИГД / -67.5000; 57.5000