Хуан Фернандес (архипелаг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Хуан Фернандес)
Острови Хуан Фернандес
Archipiélago Juan Fernández
Специјална територија и комуна на Чиле.
Гратчето Сан Хуан Баутиста на Островот Робинзон Крусо.
The town of San Juan Bautista in Cumberland Bay, Robinson Crusoe Island
Знаме на Острови Хуан ФернандесCoat of arms
Карта на Велигденскиот Остров, Сала и Гомес, Десвентурадас и Хуан Фернандес.
Карта на Велигденскиот Остров, Сала и Гомес, Десвентурадас и Хуан Фернандес.
ДржаваЧиле
РегионВалпараисо
ПокраинаВалпараисо
Откриен22 ноември 1574
Колонизиран1895
Статус на комуна21 септември 1979
Специјална територија30 јули 2007
Наречено поХуан Фернандес
Гл. градСан Хуан Баутиста
Управа[1]
 • ВидОпштина
 • ОрганОпштински совет
 • АлкалдеЛеополдо Гонсалес Чарпентиер
Површина[2]
 • Вкупна147,5 км2 (570 ми2)
Население (попис 2002)[2]
 • Вкупно633
 • Густина0,43/км2 (1,1/ми2)
 • урбано598
 • рурално35
Пол[2]
 • мажи377
 • жени256
Часовен појасЧасовен појас[3] (UTC-4)
 • Лете (ЛСВ)Летна часовен појас[4] (UTC-3)
Повик. бр.56
Валутачилеанско пезо
Мреж. местоJuan Fernández Islands

Островите Хуан Фернандес (шпански: Archipiélago Juan Fernández) се слабо населени острови во Океанија, Тихиот Океан. Островите се наоѓаат на 600 км оддалеченост од Чиле, под чија управа се островите. Островите се составени од три главни вулкански острови: Робинзон Крусо, Алехандро Селкирк и Санта Клара.

Островите биле четири години дом на Александар Селкирк, и тоа можеби било инспирација за пишување на романот Робинзин Крусо. Островите имаат вкупна површина од 181 километар квадратен, од кои 93 км2 се од Робинзон Крусо и Санта Клара и 33 км2 од Александар Селкирк. Според пописот од 2002, островите имаат население од 633 жители и сите се на островот Робинзон Крусо. 598 жители живеат во главниот град Сан Хуан Баутиста.

Острови[уреди | уреди извор]

Најголем остров е Робинзон Крусо и има 93 км2. Највисока точка на островот е ЕлЈунке и има 916 метри надморска височина. Алехандро Селкирк има 50 км2 и највисоката точка изнесува 1.319 метри надморска височина. Санта Клара има 2.2 км2 и највисоката точка има 350 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (шпански) „Robinson Crusoe Island“. Посетено на 8 August 2010.
  2. 2,0 2,1 2,2 „National Statistics Institute“. Посетено на 1 May 2010.
  3. „Chile Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 2010-07-13. Посетено на 2007-05-05.
  4. „Chile Summer Time“. WorldTimeZones.org. Архивирано од изворникот на 2007-09-11. Посетено на 2007-05-05.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]