Полинезија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Координати: 16°51′11″ S; 148°24′19″ E / 16.8529613° ЈГШ; 148.4052203° ИГД / -16.8529613; 148.4052203

Карта на Полинезија.
Карта на историските правци на преселба во Полинезија.

Полинезија (од грчки: πολύς „поли“ многу + νῆσος „нисос“ остров) — регион во Океанија. Самиот регион е составен од повеќе од 1000 острови распоредени во централниот и јужниот дел од Тихиот Океан. Луѓето кои живеат во овој регион географски се нарекуваат Полинезијци и споделуваат голем број сличности.[1] Поимот „Полинезија“ за првпат е употребен во 1756 година од францускиот писател Шарл де Брос.

Острови[уреди | уреди извор]

Моореја, Француска Полинезија.

Следните острови и островски групи се сметаат за дел од Полинезија. Некои острови од Меланезија и Микронезија се културно и антрополишки се сметаат за полинезиски.

Полинезија[уреди | уреди извор]

Околни полинезиски острови[уреди | уреди извор]

Меланезија[уреди | уреди извор]

Микронезија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hiroa, Te Rangi (Sir Peter Henry Buck) (1964). Vikings of the Sunrise. NZ Electronic Text Centre, Victoria University, NZ Licence CC-BY-SA 3.0. Whitcombe and Tombs Ltd. стр. 67. Посетено на 2 март 2010.

Поврзано[уреди | уреди извор]