Божиќен Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Територија Божиќен Остров
Territory of Christmas Island

Знаме
ХимнаНапредувај, прекрасна Австралијо
Главен град
(и најголем)
Флаинг Фиш Коув
Службен јазик англиски јазик (де факто)
Народности  70% Кинези, 20% Европејци, 10% Малајци
Демоним Божиќноостровци
Уредување федерална уставна монархија
 -  Кралица на Австралија Елизабета II
 -  Генерален гувернер
Квентин Брајс
 -  Администратор Брајан Леси
 -  Гроф Гордон Томпсон
Територија на Австралија
 -  Независностпрефрлена на Австралија
1957 
Површина
 -  Вкупна 135 км2 
 -  Вода (%) 0
Население
 -  проценка за 2009 г. 1.402[1] (н/п)
 -  Густина 10.39 жит/км2 (н/п)
Валута Австралиски долар (AUD)
Часовен појас (UTC+7)
НДД .cx
Повик. бр. 61

Терирторијата Божиќен Остров е територија на Австралија во Индискиот Океан. Островот се наоѓа 2600 километри северозападно од Перт, Австралија, 500 километри јужно од Џакарта и 975 километри од Кокосовите Острови.

Божиќниот Остров има вкупно население од 1.403 жители кои живеат главно во Флаинг Фиш Коув, Силвер Сити, Пон Сан и Драмсајт.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Светска книга на факти“ на ЦИА - запис за „Christmas Island(англиски), The World Factbook, CIA. Проверено 14 април 2009.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • CIA World Factbook 2002
  • Charles. W. Andrews, A Description of Christmas Island (Indian Ocean). Geographical Journal, 13(1), 17–35 (1899).
  • Charles W. Andrews, A Monograph of Christmas Island, London,1900.
  • National Library of Australia, The Indian Ocean: a select bibliography. 1979 ISBN 0-642-99150-2
  • W. J. L. Wharton, Account of Christmas Island, Indian Ocean. Proceedings of the Royal Geographical Society and Monthly Record of Geography, 10 (10), 613–624 (1888).

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]