Силвер Сити (Божиќен Остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Силвер Сити е населба на Божиќниот Остров. Во однос на етничката припадност нејзините жители се кинези и европејци и мал број на малезијци. Населбата била изградена во 1970-тите со алуминиумски/метални куќи кои требало да бидат отпорни на циклони.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 10°26′00.65″S 105°40′59.79″E / 10.4335139° S; 105.6832750° E / -10.4335139; 105.6832750