Казахстан на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Казахстан на Олимписките игри

Знаме на Казахстан
МОК-код  KAZ
НОК Национален олимписки комитет на Република Казахстан
Порталwww.olympic.kz (казашки)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Други поврзани настапи
Руска Империја (1900–1912)
СССР (1952–1988)
Обединета екипа (1992)

Казахстан — првпат учествуале на Олимписките игри како независна држава во 1994 година, и испратиле натпреварувачи на сите игри оттогаш. Пред распадот на Советскиот Сојуз, казахстанските спортисти се натпреварувале како Советскиот Сојуз на Олимписките игри, и исто така биле дел од Независниате екипа во 1992 година.

Казахстанските натпреварувачи имаат освоено вкупно 52 медали на Летните олимписки игри, и уште 7 на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Казахстан бил создаден во 1990 година и признен во 1993 година.

Табели со медали по игри[уреди | уреди извор]

Медали освоени на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
1900–1912 како дел од  Руска Империја (RU1)
1952–1988 како дел од  СССР (URS)
Шпанија Барселона 1992 as part of  Обединета екипа (EUN)
САД Атланта 1996 96 3 4 4 11 24
Австралија Сиденеј 2000 130 3 4 0 7 22
Грција Атина 2004 119 1 4 3 8 40
Кина Пекинг 2008 132 2 4 7 13 29
Обединето Кралство Лондон 2012 115 7 1 5 13 12
Бразил Рио 2016
Јапонија Токио 2020
Вкупно 16 17 19 52 43

Медали освоени на Зимските олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
1924–1952 Не учествува
1952–1988 како дел од  СССР (URS)
Франција Албертвил 1992 како дел од  Обединета екипа (EUN)
Норвешка Лилехамер 1994 29 1 2 0 3 12
Јапонија Нагано 1998 60 0 0 2 2 20
САД Солт Лејк Сити 2002 50 0 0 0 0
Италија Торино 2006 56 0 0 0 0
Канада Ванкувер 2010 39 0 1 0 1 25
Русија Сочи 2014 52 0 0 1 1 26
Јужна Кореја Пјонгчанг 2018
Вкупно 1 3 3 7 29

Медали по летни спотови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
Boxing pictogram.svg Боксување 6 5 6 17 10
Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови 5 4 1 10 13
Athletics pictogram.svg Атлетика 2 0 1 3 49
Wrestling pictogram.svg Борење 1 4 9 14 35
Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам 1 1 0 2 26
Modern pentathlon pictogram.svg Современ пентатон 1 0 0 1 11
Shooting pictogram.svg Стрелаштво 0 2 1 3 45
Judo pictogram.svg Џудо 0 1 0 1 40
Taekwondo pictogram.svg Теквондо 0 0 1 1 28
Вкупно 16 17 19 52

Медали по зимски спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
Cross country skiing pictogram.svg Крос-кантри скијање 1 2 1 4 15
Biathlon pictogram.svg Биатлон 0 1 0 1 19
Figure skating pictogram.svg Уметничко лизгање 0 0 1 1 25
Speed skating pictogram.svg Брзо лизгање 0 0 1 1 22
Вкупно 1 3 3 7

Медалисти[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Златен Василиј Јиров САД Атланта 1996 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесно-тешка категорија
 Златен Александар Паригин САД Атланта 1996 Modern pentathlon pictogram.svg Соверемен пентатон Поединечно Мажи
 Златен Јуриј Мелниченко САД Атланта 1996 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил 57 кг
 Сребрен Булат Жумадилов САД Атланта 1996 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи мува
 Сребрен Сергеј Белјајев САД Атланта 1996 Shooting pictogram.svg Стрелаштво Мажи 50 метри пушка
 Сребрен Сергеј Белјајев САД Атланта 1996 Shooting pictogram.svg Стрелаштво Мажи 50 м пушка три позиции
 Сребрен Анатолиј Храпати САД Атланта 1996 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи 99 кг
 Бронзен Булат Нијазимбетов САД Атланта 1996 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна велтер
 Бронзен Јермакан Ибраимов САД Атланта 1996 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна-средна
 Бронзен Владимир Вокмјанин САД Атланта 1996 Shooting pictogram.svg Стрелаштво Мажи 25 метри брзострелен пиштол
 Бронзен Маулен Мамиров САД Атланта 1996 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи слободен стил 52 кг
 Златен Олга Шишигина Австралија Сиднеј 2000 Athletics pictogram.svg Атлетика Жени 100 метри со пречки
 Златен Бегзат Сатарханов Австралија Сиднеј 2000 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи пердув
 Златен Јармахан Ибраимов Австралија Сиднеј 2000 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна-средна
 Сребрен Булат Жумадилов Австралија Сиднеј 2000 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи мува
 Сребрен Мурхархан Дилдабеков Австралија Сиднеј 2000 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи супер-тешка
 Сребрен Александар Винокуров Австралија Сиднеј 2000 Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам Мажи друмски трки
 Сребрен Ислам Баирмуков Австралија Сиднеј 2000 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи слободен стил 97 кг
 Златен Бахтијар Артајев Грција Атина 2004 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи велтер
 Сребрен Генадиј Головкин Грција Атина 2004 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи средна
 Сребрен Сергеј Филимонов Грција Атина 2004 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи 77 кг
 Сребрен Генадиј Лалијев Грција Атина 2004 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи слободен стил 74 кг
 Сребрен Георгиј Цурцумија Грција Атина 2004 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил 120 кг
 Бронзен Дмитриј Карпов Грција Атина 2004 Athletics pictogram.svg Атлетика Мажи декатлон
 Бронзен Серик Јелеуов Грција Атина 2004 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна
 Бронзен Мхитар Манукјан Грција Атина 2004 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил 66 кг
 Златен Бахут Сарасекбајев Кина Пекинг 2008 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи велтер
 Златен Иљја Илјин Кина Пекинг 2008 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи 94 кг
 Сребрен Ашкат Житкејев Кина Пекинг 2008 Judo pictogram.svg Џудо Мажи 100 кг
 Сребрен Ирина Некрасова Кина Пекинг 2008 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Жени 63 кг
 Сребрен Ала Важенина Кина Пекинг 2008 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Жени 75 кг
 Сребрен Таимураз Тигијев Кина Пекинг 2008 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи слободен стил 96 кг
 Бронзен Јеркебулан Шиналијев Кина Пекинг 2008 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна-тешка
 Бронзен Арман Чилманов Кина Пекинг 2008 Taekwondo pictogram.svg Теквондо Мажи +80 кг
 Бронзен Марија Грабоветцкаја Кина Пекинг 2008 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Жени +75 кг
 Бронзен Марид Муталимов Кина Пекинг 2008 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи слободен стил 120 кг
 Бронзен Нирбакит Тенгизбајев Кина Пекинг 2008 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил 60 кг
 Бронзен Азет Мамбетов Кина Пекинг 2008 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил 96 кг
 Бронзен Јелена Шалигина Кина Пекинг 2008 Wrestling pictogram.svg Борење Жени слободен стил 63 кг
 Златен Олга Рипакова Обединето Кралство Лондон 2012 Athletics pictogram.svg Атлетика Жени троскок
 Златен Серик Сапијев Обединето Кралство Лондон 2012 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи велтер
 Златен Александар Винокуров Обединето Кралство Лондон 2012 Cycling (road) pictogram.svg Велосипедизам Мажи дримски трки
 Златен Иљја Илјин Обединето Кралство Лондон 2012 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Мажи 94 кг
 Златен Зулфија Чиншанло Обединето Кралство Лондон 2012 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Жени 53 кг
 Златен Маија Манеза Обединето Кралство Лондон 2012 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Жени 63 кг
 Златен Светлана Подобедова Обединето Кралство Лондон 2012 Weightlifting pictogram.svg Кревање тегови Жени 75 кг
 Сребрен Адилбек Нијазимбетов Обединето Кралство Лондон 2012 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи лесна-тешка
 Бронзен Иван Дичко Обединето Кралство Лондон 2012 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи супер-тешка
 Бронзен Марина Волнова Обединето Кралство Лондон 2012 Boxing pictogram.svg Боксување Жени средна
 Бронзен Акжурек Танатаров Обединето Кралство Лондон 2012 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи слободен стил 66 кг
 Бронзен Данијал Гаджијев Обединето Кралство Лондон 2012 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи грчко-римски стил 84 кг
 Бронзен Ѓузел Манјирова Обединето Кралство Лондон 2012 Wrestling pictogram.svg Борење Жени слободен стил 72 кг

Зимски олимписки игри[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Златен Владимир Смирнов Норвешка Лилехамер 1994 Cross country skiing pictogram.svg Крос-кантри Мажи 50 км класично
 Сребрен Владимир Смирнов Норвешка Лилехамер 1994 Cross country skiing pictogram.svg Крос-кантри Мажи 10 км класично
 Сребрен Владимир Смирнов Норвешка Лилехамер 1994 Cross country skiing pictogram.svg Крос-кантри Мажи 15 км слободен стил
 Бронзен Владимир Смирнов Јапонија Нагано 1998 Cross country skiing pictogram.svg Крос-кантри Мажи 15 км слободен стил
 Бронзен Људмила Прокашева Јапонија Нагано 1998 Speed skating pictogram.svg Брзо скијање Жени 5000 м
 Сребрен Елена Хрусталева Канада Ванкувер 2010 Biathlon pictogram.svg Биатлон Поединечно жени
 Бронзен Денис Тен Русија Сочи 2014 Figure skating pictogram.svg Уметничко скијање Поединечно мажи

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-10-09.
  • „National Olympic Committee of the Republic of Kazakhstan“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-08-08.