Биатлон на Зимските олимписки игри 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биатлон на
Зимските олимписки игри 2010
Biathlon pictogram.svg
Спринт   мажи   жени
Потера   мажи   жени
Поединечна трка   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Квалификации

Натпреварите во биатлон на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа од 13 до 26 февруари во Вислер. Беа доделени медали во 10 дисциплини.

Со златото во штафетната трка и среброто во поединечната, Норвежанецот Оле Ејнар Бјорндален го достигна бројот од 11 медали (6 златни, 4 сребреи и еден бронзен). Само неговиот сонародник Бјорн Дели има освоено повеќе Олимписки медали од него.

Дисциплини[уреди | уреди извор]

На игрите во Ванкувер, натпреварувачите во биатлон се натпреваруваа во 10 дисциплини.

Мажи Женеи
Штафета 4x7,5 km Штафета 4x6 km
Спринт 10 km Спринт 7,5 km
Потера 12,5 km Потера 10 km
Масовен старт 15 km Масовен старт 12,5 km
Поединечно 20 km Поединечно 15 km

Распоред на натпревари[уреди | уреди извор]

Датум Почеток Дисциплина
13 февруари 2010 13:00 Спринт на 7,5 km за жени
14 февруари 2010 11:15 Спринт на 10 km за мажи
16 февруари 2010 10:30 Потера на 10 km за жени
12:45 Потера на 12,5 km за мажи
18 февруари 2010 10:00 Поединечно на 15 km за жени
13:00 Поединечно 20 km мажи
21 февруари 2010 10:45 Масовен старт на 15 km за мажи
13:00 Масовен старт на 12,5 km за жени
23 февруари 2010 11:30 Штафета 4x6 km за жени
26 февруари 2010 11:30 Штафета 4x7,5 km за мажи

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Земја Мажи Женеи Вкупно
Австралија Австралија 1 0 1
 Австрија 6 0 6
 Белорусија 5 5 10
 Босна и Херцеговина 0 1 1
 Бугарија 5 1 6
 Канада 4 4 8
Народна Република Кина НР Кина 1 5 6
 Хрватска 1 1 2
 Чешка 5 5 10
 Данска 1 0 1
 Естонија 5 4 9
 Финска 2 2 4
 Франција 6 5 11
 Германија 6 6 12
 Обединето Кралство 1 0 1
 Грција 1 1 2
 Унгарија 1 0 1
 Италија 5 5 10
Flag of Japan.svg Јапонија 1 1 2
 Казахстан 5 4 9
 Латвија 5 4 9
 Литванија 0 1 1
 Молдавија 1 1 2
 Норвешка 6 5 11
Нов Зеланд Нов Зеланд 0 1 1
 Полска 2 5 7
 Романија 0 5 5
 Русија 6 6 12
 Словенија 4 4 8
 Јужна Кореја 1 1 2
 Шпанија 0 1 1
 Србија 1 0 1
 Швајцарија 5 1 6
 Словачка 5 5 10
 Шведска 5 5 10
 Украина 5 6 11
 САД 5 4 9
Вкупно (37) 113 105 218

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Земји[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Норвешка (2010) 3 2 0 5
2 Германија (2010) 2 1 2 5
3 Русија (2010) 2 1 1 4
4 Франција (2010r) 1 2 3 6
5 Словачка (2010) 1 1 1 3
6 Шведска (2010) 1 0 0 1
7 Австрија (2010) 0 2 0 2
8 Белорусија (2010) 0 1 1 2
9 Казахстан (2010) 0 1 0 1
10 Хрватска (2010) 0 0 1 1

Натпреварувачи[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
Спринт, 10 km Франција Вансен Жеј Норвешка Емил Хегле Свендсен Хрватска Јаков Фак
Потера, 12,5 km Шведска Бјорн Фери Австрија Кристоф Зуман Франција Вансен Жеј
Поединечна трка, 20 km Норвешка Емил Хегле Свендсен Норвешка Оле Еинар Бјерндален
Белорусија Сергеј Новиков
Масовен старт, 15 km Русија Евгени Устјугов Франција Мартин Фуркад Словачка Павол Хурајт
Штафета, 4х7,5 km Норвешка (2010)
Халвар Ханеволд
Даниел Мезотич
Доминик Ландентингер
Кристоф Зуман
Австрија (2010)
Симон Едер
Силви Бекар
Мари Дорин
Сандрин Бејли
Русија (2010)
Иван Черецов
Антон Шипулин
Максим Чудов
Евгени Устјугов

Жени[уреди | уреди извор]

Дисциплина Золото Серебро Бронза
Спринт, 7,5 km Словачка Анастасија Кузмина Германија Магдалена Нојнер Франција Мари Дорин
Потера, 10 km Германија Магдалена Нојнер Словачка Анастасија Кузмина Франција Мари Лур Бруне
Поединечна трка, 15 km Норвешка Тора Бергер Казахстан Елена Хрусталева Белорусија Дарја Домрачева
Масовен старт, 12.5 km Германија Магдалена Нојнер Русија Олга Зајцева Германија Симона Хаусвалд
Штафета, 4х6 km Русија (2010)
Светлана Слепцова
Ана Богали-Титовец
Олга Медведцева
Олга Зајцева
Франција (2010)
Мари Лур Бруне
Силви Бекар
Мари Дорин
Сандрин Бејли
Германија (2010)
Кати Вилхелм
Симона Хаусвалд
Мартина Бек
Андреа Хенкел

Патека[уреди | уреди извор]

Олимписки парк Вислер
Капацитет: 12.000

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Биатлон скијање на Зимските олимписки игри