Биатлон на Зимските олимписки игри 2010 - спринт за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биатлон на
Зимските олимписки игри 2010
Спринт   мажи   жени
Потера   мажи   жени
Поединечна трка   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Квалификации


Натпреварот во дисциплината спринт во биатлон во машка конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 14 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 11:15 по месно време (UTC-8).

Олимписи првак стана Вансен Жеј од Франција.

Освојувачи на медлаи[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Франција Вансен Жеј Норвешка Емил Хегле Свендсен Хрватска Јаков Фак

Надворешни врски[уреди | уреди извор]