Биатлон на Зимските олимписки игри 2010 - штафета за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биатлон на
Зимските олимписки игри 2010
Спринт   мажи   жени
Потера   мажи   жени
Поединечна трка   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Квалификации


Штафетната трка во биатлон во машка конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 26 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 11:30 по месно време (UTC-8).

Златниот медал го освои штафетата на Норвешка, која ја сочинуваа Халвар Ханеволд, Тарјеи Бо, Емил Хегле Свендсен и Оле Ејнар Бјорндален.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Норвешка (2010)

Халвар Ханеволд
Даниел Мезотич
Доминик Ландентингер
Кристоф Зуман

Австрија (2010)

Симон Едер
Силви Бекар
Мари Дорин
Сандрин Бејли

Русија (2010)

Иван Черецов
Антон Шипулин
Максим Чудов
Евгени Устјугов

Надворешни врски[уреди | уреди извор]