Биатлон на Зимските олимписки игри 2010 - поединечна трка за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биатлон на
Зимските олимписки игри 2010
Спринт   мажи   жени
Потера   мажи   жени
Поединечна трка   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Квалификации


Натпреварот во поединечната трка во биатлон во машка конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 18 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8).

Златниот медал го освои Норвежанецот Емил Хегле Свендсен.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Норвешка Емил Хегле Свендсен Норвешка Оле Еинар Бјерндален
Белорусија Сергеј Новиков

Надворешни врски[уреди | уреди извор]