Биатлон на Зимските олимписки игри 2010 - поединечна трка за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биатлон на
Зимските олимписки игри 2010
Спринт   мажи   жени
Потера   мажи   жени
Поединечна трка   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Квалификации

Натпреварот во поединечната трка во биатлон во женска конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 18 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 10:30 по месно време (UTC-8).

Златниот медал го освои Тора Бергер од Норвешка.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Норвешка Тора Бергер Казахстан Елена Хрусталева Белорусија Дарја Домрачева

Надворешни врски[уреди | уреди извор]