Биатлон на Зимските олимписки игри 2010 - потера за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биатлон на
Зимските олимписки игри 2010
Спринт   мажи   жени
Потера   мажи   жени
Поединечна трка   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Квалификации


Натпреварот во дисциплината потера во биатлон во женска конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 16 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 10:30 по месно време (UTC-8).

Златниот медал го освои Магдалена Нојнер од Германија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Германија Магдалена Нојнер Словачка Анастасија Кузмина Франција Мари Лур Бруне

Надворешни врски[уреди | уреди извор]