Биатлон на Зимските олимписки игри 2010 - масовен старт за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биатлон на
Зимските олимписки игри 2010
Спринт   мажи   жени
Потера   мажи   жени
Поединечна трка   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Квалификации


Натпреварот во трката со масовен старт во биатлон во машка конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 21 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 11:00 по месно време (UTC-8).[1][2]

Златниот медал го освои Евгени Устјугов од Русија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Русија Евгени Устјугов Франција Мартин Фуркад Словачка Павол Хурајт

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трка на 15 km за мажи со масовен старт, официјално мрежно место на игрите
  2. Распоред на учесници во трката, Меѓународна биатлонска унија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]