Биатлон на Зимските олимписки игри 2010 - масовен старт за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биатлон на
Зимските олимписки игри 2010
Спринт   мажи   жени
Потера   мажи   жени
Поединечна трка   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Квалификации


Натпреварот во трката со масовен старт во биатлон во женска конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 21 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8).

Златниот медал го освои Магдалена Нојнер од Германија.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Германија Магдалена Нојнер Русија Олга Зајцева Германија Симона Хаусвалд

Надворешни врски[уреди | уреди извор]