Биатлон на Зимските олимписки игри 2010 - спринт за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биатлон на
Зимските олимписки игри 2010
Спринт   мажи   жени
Потера   мажи   жени
Поединечна трка   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Квалификации


Натпреварот во дисциплината спринт во биатлон во женска конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 13 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8).

Олимписка првенка стана Анастаија Кузмина од Словачка.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Словачка Анастасија Кузмина Германија Магдалена Нојнер Франција Мари Дорин

Надворешни врски[уреди | уреди извор]