Слободно скијање на Зимските олимписки игри 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија

Натпреварите во слободно скијање или скијање во слободен стил на Зимските олимписки игри 2010 беа одржани на планината Сајпрус. Натпреварите се одржале од 13 до 25 февруари 2010, и била вклучена нова дисциплина на овие игри, ски-кросот.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Канада (CAN) 2 1 0 3
2  САД (USA) 1 1 2 4
3  Австралија (AUS) 1 1 0 2
4  Белорусија (BLR) 1 0 0 1
4  Швајцарија (SUI) 1 0 0 1
6  Кина (CHN) 0 1 2 3
7  Норвешка (NOR) 0 1 1 2
8  Австрија (AUT) 0 1 0 1
9  Франција (FRA) 0 0 1 1
Вкупно 6 6 6 18

Мажи[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
машки могул
подробно
Канада Александар Билодо 26.75 Австралија Дејл Бег Смит 26.58 САД Брајон Вилсон 26.08
машка акробатика
подробно
Белорусија Алексеј Гришин 248.41 САД Џерет Петерсон 247.21 Кина Ли Џунгчин 242.53
машки ски-крос
подробно
Швајцарија Михаел Шмид Австрија Андреас Мат Норвешка Аудун Гронволд

Жени[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
женски могул
подробно
САД Хана Кирни 26.63 Канада Џенифер Хејл 25.69 САД Шенон Барк 25.43
женска акробатика
подробно
Австралија Лидија Ласила 214.74 Кина Ли Нина 207.23 Кина Го Синсин 205.22
женски ски-крос
подробно
Канада Ешли МекАјвор Норвешка Хеда Бернтсен Франција Марион Жосеранд

Натпревари[уреди | уреди извор]

Шест натпреварувања се одржале на ЗОИ 2010:

Мажи Жени
Акробатика Акробатика
Могул Могул
Ски крос Ски крос

Програма[уреди | уреди извор]

Ден Датум Старт Крај Натпреварување Фаза
Ден 2 Сабота 2010-02-13 16:30 17:30 Женски могул Квалификации
19:30 20:30 Женски могул Финале
Ден 3 Недела 2010-02-14 14:30 15:30 Машки могул Квалификации
17:30 18:30 Машки могул Финале
Ден 9 Сабота 2010-02-20 10:00 11:30 Женска акробатика Квалификации
Ден 10 Недела 2010-02-21 9:15 10:15 Машки ски-крос Квалификации
12:15 13:30 Машки ски-крос Финале
Ден 11 Понеделник 2010-02-22 18:00 19:30 Машки ски-крос Квалификации
Ден 12 Вторник 2010-02-23 10:30 11:30 Женски ски-крос Квалификации
13:00 14:15 Женски ски-крос Финале
Ден 13 Среда 2010-02-24 19:30 20:30 Женска акробатика Финале
Ден 14 Четврток 2010-02-25 18:00 19:00 Машка акробатика Финале

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]