Скелетон на Зимските олимписки игри 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Скелетон на
Зимските олимписки игри 2010
Skeleton pictogram.svg
мажи   жени
Квалификации

Натпреварите во скелетон на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 18 и 19 февруари во лизгачкиот центар Вислер. Од овие олимписки игри, натпреварувањата се прошириле на четири трки во период од два дена.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Канада (CAN) 1 0 0 1
 Велика Британија (GBR) 1 0 0 1
3  Германија (GER) 0 1 1 2
4  Латвија (LAT) 0 1 0 1
5  Русија (RUS) 0 0 1 1
Вкупно 2 2 2 6

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Две натпреварувања во скелетон беа одржани на ЗОИ 2010:

Натпреварување Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
Канада Џон Монтгомери 3:29.73 Латвија Мартинс Дукурс 3:29.80 Русија Александар Третјаков 3:30.75
Жени
подробно
Обединето Кралство Ејми Вилијамс 3:35.64 Германија Керстин Шимковак 3:36.20 Германија Ања Хубер 3:36.36

Програма[уреди | уреди извор]

Ден Датум Почеток Крај Натпреварување Фаза
Ден 7 Четврток, 2010-02-18 16:00 21:00 Жени Трки 1-2
Мажи Трки 1-2
Ден 8 Петок, 2010-02-19 15:45 20:30 Жени Трки 3-4
Мажи Трки 3-4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]