Биатлон на Зимските олимписки игри 2010 - штафета за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биатлон на
Зимските олимписки игри 2010
Спринт   мажи   жени
Потера   мажи   жени
Поединечна трка   мажи   жени
Масовен старт   мажи   жени
Штафета   мажи   жени
Квалификации


Штафетната трка во биатлон во женска конкуренција на Зимски олимписки игри 2010 се одржа на 23 февруари на патеката во Вислер, со почеток во 11:30 по месно време (UTC-8).

Златниот медал го освои штафетата на Русија, која ја сочинуваа Светлана Слепцова, Ана Богали-Титовец, Олга Медведцева и Олга Зајцева.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Русија (2010)

Светлана Слепцова
Ана Богали-Титовец
Олга Медведцева
Олга Зајцева

Франција (2010)

Мари Лур Бруне
Силви Бекар
Мари Дорин
Сандрин Бејли

Германија (2010)

Кати Вилхелм
Симона Хаусвалд
Мартина Бек
Андреа Хенкел

Надворешни врски[уреди | уреди извор]