Скијачки скокови на Зимските олимписки игри 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скијачки скокови на
Зимските олимписки игри 2010
Мала скокалница
Голема скокалница
Голема скокалница (тимски)
Квалификации

Натпреварите во скијачки скокови на Зимските олимписки игри 2010 се одржале во Вислер, Ванкувер од 12 до 22 февруари 2010 година.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Швајцарија (SUI) 2 0 0 2
2  Австрија (AUT) 1 0 2 3
3  Полска (POL) 0 2 0 2
4  Германија (GER) 0 1 0 1
5  Норвешка (NOR) 0 0 1 1
Вкупно 3 3 3 9

Натпреварувања[уреди | уреди извор]

Три дисциплини во скијачки скокови беа одржани на ЗОИ 2010 (сите натпреварувања се машки):

Event Злато Сребро Бронза
Мала скокалница
подробно
Швајцарија Симон Аман 276.5 Полска Адам Малиш 269.5 Австрија Грегор Шлиренцауер 268.0
Голема скокалница
подробно
Швајцарија Симон Аман 283.6 Полска Адам Малиш 269.4 Австрија Грегор Шлиренцауер 262.2
Голема скокалница (тимски)
подробно
Австрија
Волфганг Лоицл
Андреас Кефлер
Томас Моргештерн
Грегор Шлиренцауер
1107.9 Германија
Михаел Нојмаер
Андреас Ванк
Мартин Шмит
Михаел Урман
1035.8 Норвешка
Андерс Бардал
Том Хилде
Јхан Ремен Евенсен
Андерс Јакубсен
1030.3

Програма[уреди | уреди извор]

Ден Датум Почеток Крај Натпреварување Фаза
Ден 1 Петок, 2010-02-12 10:00 11:05 Мала скокалница Квалификации
Ден 2 Сабота, 2010-02-13 9:45 11:25 Мала скокалница Финале
Ден 8 Петок, 2010-02-19 10:00 11:05 Голема скокалница Квалификации
Ден 9 Сабота, 2010-02-20 11:30 13:10 Голема скокалница Финале
Ден 11 Понеделник, 2010-02-22 10:00 11:55 Тимски Квалификации и Финале

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Држава [1] Поединечно Тимски
Австрија 4 X
Канада 4 X
Чешка 5 X
Финска 5 X
Франција 4 X
Германија 5 X
Италија 3  
Јапонија 4 X
Казахстан 2  
Јужна Кореја 3  
Норвешка 5 X
Полска 5 X
Русија 4 X
Словачка 1  
Словенија 5 X
Швајцарија 2  
Украина 3  
САД 4 X
Вкупно: 18 НОК 68 12

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. FIS Quota list January 2010 (pending re-allocation) Архивирано на 4 јуни 2011 г. - accessed 25 January 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]