Прејди на содржината

Колумбија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Колумбија на Олимписките игри

Знаме на Колумбија
МОК-код  COL
НОК Олимписки комитет на Колумбија
COC-врска (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016
Зимски олимпијади
2010 • 2014

Колумбија првпат настапила на Олимписките игри во 1932 година и оттогаш учествувале на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1952 година.

Колумбија на Зимските олимписките игри за првпат настапила во 2010 година. Спортистите на Олимписките игри имаат освоено вкупно 19 медали, од кои 2 златни.

Националниот олимписки комитет на Колумбија бил основан во 1936 година и бил признаен во 1948 година.

Учество и освоени медали
ЛОИ Знаменосец Учесник Мажи Жени спорт. Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Пласман
Лос Анџелес Хорхе Пери 1 1 0 1 0 0 0 0 -
Берлин Хосе Доминго Санчес 5 5 0 1 0 0 0 0 -
Лондон 6 6 0 3 0 0 0 0 -
Хелсинки Колумбија не учествувала
Мелбурн и Стокхолм Хаиме Апарисио 26 26 0 6 0 0 0 0 -
Рим Емилијо Екевери 16 16 0 5 0 0 0 0 -
Токио Емилијо Екевери 20 20 0 6 0 0 0 0 -
Мексико Сити Рикардо Гонсалес 43 38 5 5 0 0 0 0 -
Минхен Алфонсо Перес 59 55 4 8 0 1 2 3 31
Монтреал 35 32 3 7 0 0 0 0 -
Москва Енрике Пења 23 23 0 3 0 0 0 0 -
Лос Анђелес Пабло Рестрепо 39 36 3 8 0 1 0 1 33
Сеул Хорхе Молина 40 34 6 10 0 0 1 1 46
Барселона Бернардо Товар 49 46 3 11 0 0 1 1 54
Атланта Марлон Перес 48 39 9 9 0 0 0 0 -
Сиднеј Марија Изабел Урутија 44 25 19 13 1 0 0 1 50
Атина Карменца Делгадо 53 32 21 15 0 0 2 2 68
Пекинг Марија Луиса Кале 67 43 24 16 0 1 1 2 64
Лондон Маријана Пахон 104 48 56 19 1 3 4 8 38
Вкупно 678 525 153 2 6 11 19
Учество и освоени медали
ЗОИ Знаменосец Учесник Мажи Жени спорт. Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Пласман
Ванкувер Синтија Дензлер 1 0 1 1 0 0 0 0 -
Сочи Колумбија не учествувала
Вкупно 1 0 1 0 0 0 0