Прејди на содржината

Малта на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Малта на Олимпијада

Малта за првпат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 1928 година, кои се одржале во Амстердам. Од тогаш, Малта нема пропуштен ниту еден мундијал.

Малта никогаш не учествувала на Зимските олимписки игри.

Малта никогаш не била домаќин на некакви Олимписки игри.

Спортистите на Малта немаат освоено ниту еден медал, заклулучно со 2009 година.

Националниот олимписки комитет на Малта бил основан во 1928 година, а од страна на МОК признаен во 1936 година.

Медали на ЛОИ

[уреди | уреди извор]
Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1928 Амстердам 0 0 0 0
1932 Лос Анџелес 0 0 0 0
1936 Берлин 0 0 0 0
1948 Лондон 0 0 0 0
1952 Хелсинки 0 0 0 0
1956 Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
1960 Рим 0 0 0 0
1964 Токио 0 0 0 0
1968 Мексико Сити 0 0 0 0
1972 Минхен 0 0 0 0
1976 Монтреал 0 0 0 0
1980 Москва 0 0 0 0
1984 Лос Анџелес 0 0 0 0
1988 Сеул 0 0 0 0
1992 Барселона 0 0 0 0
1996 Атланта 0 0 0 0
2000 Сиднеј 0 0 0 0
2004 Атина 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 0 0 0
2012 Лондон
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]