Иран на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иран на Олимписките игри

Знаме на Иран
МОК-код  IRI
НОК Национален олимписки комитет на Исламска Република Иран
Порталwww.olympic.ir (персиски) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Иран оофицијално Исламска Република Иран — првпат учествувала на Олимписките игри во 1948 година, и има испратено натпреварувачи на сите Летни олимписки игри оттогаш, со исклучок на игрите во 1980 и 1984 година поради бојкоти. Иран исто така има учествувано и на Зимските олимписки игри во неколку прилики по 1956 година.

Ферјдун Малком, мечувалец кој се натпреварувал во мечување на игрите во 1900 година, бил првиот иранец кој се натпреварувал на Олимписките игри. Иранските натпреварувачи имаат освоено 60 медали, сите во борење, кревање тегови, теквондо и атлетика.

Иранскиот Национален олимписки колитет бил основан во 1947 година.

Табели на медали[уреди | уреди извор]

Медали аа ЛОИ[уреди | уреди извор]

Првиот олимписки медал за Иран, Џафар Салмаси
Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
1900Франција Париз 1900 0 0 0 0 -
1904–1936 „Не учествува“
1948Обединето Кралство Иран на Летните олимписки игри 1948Лондон 1948 0 0 1 1 34
1952Финска Хелсинки 1952 0 3 4 7 30
1956Австралија Мелбурн 1956 2 2 1 5 14
1960Италија Рим 1960 0 1 3 4 27
1964Јапонија Токио 1964 0 0 2 2 34
1968Мексико Мексико 1968 2 1 2 5 19
1972Западна Германија Минхен 1972 0 2 1 3 28
1976Канада Монтреал 1976 0 1 1 2 33
1980–1984 „Не учествува“
1988Јужна Кореја Сеул 1988 0 1 0 1 36
1992Шпанија Барселона 1992 0 1 2 3 44
1996САД Атланта 1996 1 1 1 3 43
2000Австралија Сиднеј 2000 3 0 1 4 27
2004Грција Атина 2004 2 2 2 6 29
2008Кина Пекинг 2008 1 0 1 2 51
2012Обединето Кралство Лондон 2012 4 5 3 12 17
Вкупно 15 20 25 60 42

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно Место
1956Италија Кортина ди Ампезо 1956 0 0 0 0 -
САД Сквав Вали 1960 „Не учествува“
1964Австрија Инсбрук 1964 0 0 0 0 -
1968Франција Гренобл 1968 0 0 0 0 -
1972Јапонија Сапоро 1972 0 0 0 0 -
1976Австрија Инсбрук 1976 0 0 0 0 -
1980–1994 „Не учествува“
1998Јапонија Нагано 1998 0 0 0 0 -
2002САД Солт Лејк Сити 2002 0 0 0 0 -
2006Италија Торино 2006 0 0 0 0 -
2010Канада Ванкувер 2010 0 0 0 0 -
2014Русија Сочи 2014 0 0 0 0 -
Вкупно 0 0 0 0 -

Медали по спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупни
Атлетика 0 1 0 1
Теквондо 2 1 2 5
Кревање тегови 5 5 6 16
Борење 8 13 17 38
Вкупно 15 20 25 60

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан Датум
 Бронзен Салмаси, ЏафарЏафар Салмаси Лондон 1948 Кревање тегови Мажи 60 кг 019 август 1948
 Бронзен Молагасеми, МахмудМахмуд Молагасеми Хелсинки 1952 Борење Мажи слободен стил 52 кг 0223 јули 1952
 Бронзен Моџтабави, АбдулаАбдула Моџтабави Хелсинки 1952 Борење Мажи слободен стил 73 кг 0323 јули 1952
 Сребрен Тахти, ГоломрезаГоломреза Тахти Хелсинки 1952 Борење Мажи слободен стил 79 кг 0423 јули 1952
 Сребрен Гивечи, НасерНасер Гивечи Хелсинки 1952 Борење Мажи слободен стил 67 кг 0523 јули 1952
 Бронзен Тофик, ЈаханбахтЈаханбахт Тофик Хелсинки 1952 Борење Мажи слободен стил 69 кг 0623 јули 1952
 Сребрен Намџу, МахмудМахмуд Намџу Хелсинки 1952 Борење Мажи 56 кг 0725 јули 1952
 Бронзен Мирзај, АлиАли Мирзај Хелсинки 1952 Борење Мажи 56 кг 0825 јули 1952
 Бронзен Намџу, МахмудМахмуд Намџу Мелбурн 1956 Борење Мажи 56 кг 0923 ноември 1956
 Сребрен Јагуби, МедхдиМедхди Јагуби Мелбурн 1956 Борење Мажи слободен стил 57 кг 101 декември 1956
 Сребрен Коџастепур, Мухамед АлиМухамед Али Коџастепур Мелбурн 1956 Борење Мажи слободен стил 52 кг 111 декември 1956
 Златен Хабиби, Емам-АлиЕмам-Али Хабиби Мелбурн 1956 Борење Мажи слободен стил 67 кг 121 декември 1956
 Златен Тахти, ГоламрезаГоламреза Тахти Мелбурн 1956 Борење Мажи слободен стил 87 кг 131 декември 1956
 Бронзен Пазирај, МухамедМухамед Пазирај Рим 1960 Борење Мажи грчко-римски стил 52 кг 1431 август 1960
 Сребрен Тахти, ГоламрезаГоламреза Тахти Рим 1960 Борење Мажи слободен стил 87 кг 156 септември 1960
 Бронзен Сејфпур, ИбраимИбраим Сејфпур Рим 1960 Борење Мажи слободен стил 52 кг 166 септември 1960
 Бронзен Елмхах, ИсмаилИсмаил Елмхах Рим 1960 Кревање тегови Мажи 56 кг 177 септември 1960
 Бронзен Хајдари, Али АкбарАли Акбар Хајдари Токио 1964 Борење Мажи слободен стил 52 кг 1814 октомври 1964
 Бронзен Сантакаран, Мухамед АлиМухамед Али Сантакаран Токио 1964 Борење Мажи слободен стил 78 кг 1914 октомври 1964
 Златен Назири, МухамедМухамед Назири Мексико 1968 Кревање тегови Мажи 56 кг 2013 октомври 1968
 Сребрен Џалајер, ПарвизПарвиз Џалајер Мексико 1968 Кревање тегови Мажи 67.5 кг 2115 октомври 1968
 Златен Моваед, АбдулаАбдула Моваед Мексико 1968 Борење Мажи слободен стил 70 кг 2220 октомври 1968
 Бронзен Талеби, АбуталебАбуталеб Талеби Мексико 1968 Борење Мажи слободен стил 57 кг]] 2320 октомври 1968
 Бронзен Сејед-Абаси, ШамсединШамседин Сејед-Абаси Мексико 1968 Борење Мажи слободен стил 63 кг 2420 октомври 1968
 Сребрен Назири, МухамедМухамед Назири Мексико 1972 Кревање тегови Мажи 56 кг 2528 август 1972
 Бронзен Џавади, ИбраимИбраим Џавади Мексико 1972 Борење Мажи слободен стил 48 кг 2631 август 1972
 Сребрен Алибади, РаимРаим Алибади Мексико 1972 Борење Мажи грчко-римски стил 48 кг 2710 септември 1972
 Бронзен Назири, МухамедМухамед Назири Мексико 1976 Кревање тегови Мажи 52 кг 2818 јули 1976
 Сребрен Барзегар, МенсурМенсур Барзегар Мексико 1976 Борење Мажи слободен стил 74 кг 2931 јули 1976
 Сребрен Мохамадијан, АскариАскари Мохамадијан Сеул 1988 Борење Мажи слободен стил 57 кг 301 октомври 1988
 Бронзен Кадем, Амир РезаАмир Реза Кадем Барселона 1992 Борење Мажи слободен стил 74 кг 316 август 1992
 Сребрен Мохамадијан, АскариАскари Мохамадијан Барселона 1992 Борење Мажи слободен стил 62 кг 327 август 1992
 Бронзен Кадем, РесулРесул Кадем Барселона 1992 Борење Мажи слободен стил 82 кг 337 август 1992
 Бронзен Кадем, Амир РезаАмир Реза Кадем Атланта 1996 Борење Мажи слободен стил 82 кг 3431 јули 1996
 Сребрен Јадиди, АбасАбас Јадиди Атланта 1996 Борење Мажи слободен стил 100 кг 3531 јули 1996
 Златен Кадем, РесулРесул Кадем Атланта 1996 Борење Мажи слободен стил 90 кг 362 август 1996
 Златен Таваколи, ХусеинХусеин Таваколи Сиднеј 2000 Кревање тегови Мажи 105 кг 3725 септември 2000
 Златен Резазадех, ХусеинХусеин Резазадех Сиднеј 2000 Кревање тегови Мажи +105 кг 3826 септември 2000
 Бронзен Саи, ХадиХади Саи Сиднеј 2000 Теквондо Мажи 68 кг]] 3928 септември 2000
 Златен Дабир, АлирезаАлиреза Дабир Сиднеј 2000 Борење Мажи слободен стил 58 кг 401 октомври 2000
 Златен Резадех, ХусеинХусеин Резадех Атина 2004 Кревање тегови Мажи +105 кг 4125 август 2004
 Златен Саи, ХадиХади Саи Атина 2004 Теквондо Мажи 68 кг 4227 август 2004
 Бронзен Карами, ЈусуфЈусуф Карами Атина 2004 Теквондо Мажи 80 кг]] 4328 август 2004
 Сребрен Резај, АлирезаАлиреза Резај Атина 2004 Борење Мажи слободен стил 120 кг]] 4428 август 2004
 Сребрен Мустафа-Џокар, МасудМасуд Мустафа-Џокар Атина 2004 Борење Мажи слободен стил 60 кг 4529 август 2004
 Бронзен Хајдари, АлирезаАлиреза Хајдари Атина 2004 Борење Мажи слободен стил 96 кг 4629 август 2004
 Бронзен Мохамади, МуратМурат Мохамади Пекинг 2008 Борење Мажи слободен стил 60 кг 4719 август 2008
 Златен Саи, ХадиХади Саи Пекинг 2008 Теквондо Мажи 80 кг 4822 август 2008
 Бронзен Ростами, КианушКиануш Ростами Пекинг 2012 Кревање тегови Мажи 85 кг 493 август 2012
 Златен Суријан, ХамидХамид Суријан Пекинг 2012 Кревање тегови Мажи грчко-римски стил 55 кг 505 август 2012
 Златен Норузи, ОмидОмид Норузи Пекинг 2012 Кревање тегови Мажи грчко-римски стил 60 кг 516 август 2012
 Сребрен Насиршалал, НавабНаваб Насиршалал Пекинг 2012 Кревање тегови Мажи 105 кг 526 август 2012
 Златен Резај, ГаземГазем Резај Пекинг 2012 Кревање тегови Мажи грчко-римски стил 96 кг 537 август 2012
 Златен Салими, БедатБедат Салими Пекинг 2012 Кревање тегови Мажи +105 кг 547 август 2012
 Сребрен Ануширавани, СаџадСаџад Ануширавани Пекинг 2012 Кревање тегови Мажи +105 кг] 557 август 2012
 Сребрен Хадади, ЕшанЕшан Хадади Пекинг 2012 Атлетика Мажи фрлање на диск 567 август 2012
 Сребрен Багери Мотамед, МухамедМухамед Багери Мотамед Пекинг 2012 Теквондо Мажи 68 кг 579 август 2012
 Сребрен Гударзи, СадехСадех Гударзи Пекинг 2012 Борење Мажи слободен стил 74 кг 5810 август 2012
 Бронзен Лашгари, ЕшанЕшан Лашгари Пекинг 2012 Борење Мажи слободен стил 84 кг 5911 август 2012
 Бронзен Гашеми, КомеилКомеил Гашеми Пекинг 2012 Борење Мажи слободен стил 120 кг 6011 август 2012

Спортови по години[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Спорт 00 48 52 56 60 64 68 72 76 88 92 96 00 04 08 12 16 Години
 
Нуркање 1 1
Пливање 1 1 1 1 1 1 6
Ватерполо 11 1
Стреличарство 2 2 2
Атлетика 1 2 1 8 1 3 4 1 2 1 1 2 6 10 4 15
Бадминтон 1 1
Кошарка 13 12 2
Боксување 8 6 4 5 5 6 6 4 5 1 3 4 1 13
Кајак 1 2 2
Велосипедизам 4 4 6 6 4 2 2 3 3 1 10
Велосипедизам, патека 4 2 2 4 2 5
Коњички спортови 1 1
Мечување 1 4 2 13 1 5
Гутбал 17 19 17 3
Гимнастика 2 1
Џудо 1 3 7 6 1 5
Веслање 2 2 2
Стрелаштво 3 1 4 4 1 1 1 3 2 9
Пинг-Понг 1 1 1 1 2 5
Теквондо 4 3 2 2 3 3 4
Кревање тегови 5 7 7 7 5 4 3 7 5 6 6 3 6 13
Борење 7 8 8 12 12 9 14 17 15 16 10 11 13 12 13 8 16
Вкупно 1 36 22 17 25 63 14 50 86 27 40 18 35 38 55 53 16 17

Зимски олимписки игри[уреди | уреди извор]

Спорт 56 64 68 72 76 98 02 06 10 14 Години
 
Алпско скијање 3 4 4 4 4 1 1 1 3 3 10
Крос-кантри 1 1 1 2 4
Вкупно 3 4 4 4 4 1 2 2 4 5 10

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. MOK. Посетено на 2007-04-06.
  • „National Olympic Committee of the Islamic Republic of Iran“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-07-13.