Северна Кореја на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Северна Кореја на Олимписките игри

Знаме на Северна Кореја
МОК-код  PRK
НОК Олимписки комитет на Демократска Народна Република Кореја
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Северна Кореја (Демократска Народна Република Кореја) првпат учествува на Олимписките игри во 1964 година, учествувајќи само на Зимските олимписки игри одржани во таа година. Осум години подоцна во 1972 година, за првпат се натпреварувале и на Летните олимписки игри. Оттогаш, учествувале на сите Летни игри, со исклучок на бојкотот на игрите воден од страна на Советскиот Сојуз на Летните игри во 1984 година, и бојотот на игрите од 1998 година во Сеул, Јужна Кореја. Учеството на Северна Кореја на Зимските игри е спорадично,тие учествувале само на седум игри од последните дванаесет. Во 2010 година тие се натпреварувале на Зимските олимписки игри во Ванкувер.

Севернокорејските спортисти имаат освоено вкупно 47 медали, од кои два се освоени на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Северна Кореја е Олимпискиот комитет на Демократска Народна Република Кореја, кој бил основан во 1953 година а признаен во 1957 година.

Северна Кореја учествувала и на Параолимписките игри за првпат во 2012 година. Лицата со физички недостатоци во Северна Кореја (со исклучок на ветераните) според натписите во The Daily Telegraph се затворени во кампови, и „подложени на тешки и нечовечки услови“,[1] иако извештаите од Обединетите нации говорат дека власта „започнува да ги згрижува луѓето со физички недостатоци“.[2] Сепак добротворната организација Handicap International забележува дека во нејзиното дејствување од 1999 година, и помага на Корејското здружение за заштита на лицата со физички недостатоци.[3] Според Yahoo news во 2012 година постои култирен центар за параолимпијци во главниот град Пјонгјанг.[4]

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Германија Минхен 1972 1 1 3 5
Канада Монтреал 1976 1 1 0 2
СССР Москва 1980 0 3 2 5
САД Лос Анџелес 1984 бојкотирани
Јужна Кореја Сеул 1988 бојкотирани
Шпанија Барселона 1992 4 0 5 9
САД Атланта 1996 2 1 2 5
Австралија Сиднеј 2000 0 1 3 4
Грција Атина 2004 0 4 1 5
Кина Пекинг 2008 2 1 3 6
Обединето Кралство Лондон 2012 4 0 2 6
Вкупно 14 12 21 47

Медали на Зимските олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Австрија Инсбрук 1964 0 1 0 1
Франција Гренобл 1968 „не учествува“
Јапонија Сапоро 1972 0 0 0 0
Австрија Инсбрук 1976 „не учествува“
САД Лејк Пласид 1980 „не учествува“
Југославија Сараево 1984 0 0 0 0
Канада Калгари 1988 0 0 0 0
Франција Албертвил 1992 0 0 1 1
Норвешка Лилехамер 1994 „не учествува“
Јапонија Нагано 1998 0 0 0 0
САД Солт Лејк Сити 2002 „не учествува“
Италија Торино 2006 0 0 0 0
Канада Ванкувер 2010 0 0 0 0
Русија Сочи 2014 „не учествува“
Вкупно 0 1 1 2

Медали по спортови на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Кревање тегови 4 4 5 13
Борење 3 2 5 10
Боксување 2 3 3 8
Џудо 2 2 4 8
Гимнастика 2 0 0 2
Стрелаштво 1 0 1 2
Пинг-Понг 0 1 2 3
Одбојка 0 0 1 1
Вкупно 14 12 21 47

Медали по спорт на Зимските олимписките игри[уреди | уреди извор]

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Брзо лизгање 0 1 0 1
Брзо лизгање на куси стази 0 0 1 1
Вкупно 0 1 1 2

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Златен Ли Хон-Јун Германија Минхен 1972 Стрелаштво 50 м пушка
 Сребрен Ким У Гил Германија Минхен 1972 Боксување Лесна мува
 Бронзен Ким Јонг Ик Германија Минхен 1972 Џудо Мажи лесна
 Бронзен Ри Чин Ок
Ким Мионг Сук
Ким Јунг Бок
Канг Ок Сун
Ким Ун Ја
Хванг Хи Сук
Чанг Ок Рим
Паек Мионг Сук
Риом Чун Ја
Ким Су Дае
Чонг Ок Џин
Германија Минхен 1972 Одбојка Одбојка жени
 Бронзен Ким Гвонг Хионг Германија Минхен 1972 Борење Мажи мува слободен стил
 Златен Гу Јонг Ју Канада Монтреал 1976 Боксување Банта
 Сребрен Ли Бионг Ук Канада Монтреал 1976 Боксување Лесна мува
 Сребрен Хо Бонг Чол СССР Москва 1980 Москва 1980 Мажи мува
 Сребрен Јанг Се Хонг СССР Москва 1980 Борење Мажи лесна мува слободен стил
 Сребрен Ли Хо Пјонг СССР Москва 1980 Борење Мажи слободен стил банта
 Бронзен Ли Бјонг Ук СССР Москва 1980 Боксување Мажи мува лесна
 Бронзен Хан Гјонг Си СССР Москва 1980 Кревање тегови Мажи мува
 Златен Чои Чол Су Шпанија Барселона 1992 Боксување Мажи мува
 Златен Пае Гил Су Шпанија Барселона 1992 Гимнастика Мажи коњ со рачки
 Златен Ким Ил Шпанија 1992 Барселона 1992 Борење Мажи слободен стил мува лесна
 Златен Ли Хак Сон Шпанија Барселона 1992 Борење Мажи слободен стил мува лесна
 Бронзен Ли Гванг Сик Шпанија Барселона 1992 Боксување Банта
 Бронзен Ли Бун Хи и Ју Сун Бок Шпанија Барселона 1992 Пинг-понг Жени двојки
 Бронзен Ли Бун Хи Шпанија 1992 Barcelona Пинг-понг Жени поединечно
 Бронзен Ким Мионг Нам Шпанија Барселона 1992 Кревање тегови Мажи средна
 Бронзен Ким Јонг Сик Шпанија Барселона 1992 Борење Мажи слободен стил банта
 Златен Кие Сун Хи САД Атланта 1996 Џудо Жени екстра лесна
 Златен Ким Ил САД Атланта 1996 Борење Мажи слободен стил мува лесна
 Сребрен Ким Мионг Нам САД Атланта 1996 Кревање тегови Мажи лесна
 Бронзен Јон Чол Хо САД Атланта 1996 Кревање тегови Мажи средна
 Бронзен Ri Yong-Sam САД Атланта 1996 Борење Мажи слободен стил банта
 Сребрен Ри Сонг Хуи Австралија Сиденеј 2000 Кревање тегови Жени 58 кг
 Бронзен Ким Ун Чол Австралија Сиденеј 2000 Боксување Мажи мува лесна
 Бронзен Кие Сун Хуи Австралија Сиденеј 2000 Џудо Жени полу лесна
 Бронзен Канг Јонг Гиун Австралија Сиденеј 2000 Борење Мажи грчко-римски стил 54 кг
 Сребрен Ким Сонг Гук Грција Атина 2004 Боксување Мажи пердув
 Сребрен Кие Сун Хи Грција Атина 2004 Џудо Жени 57 кг
 Сребрен Ким Хјанг Ми Грција Атина 2004 Пинг-понг Жени поединечно
 Сребрен Ри Сонг Хи Грција Атина 2004 Кревање тегови Жени 58 кг
 Бронзен Ким Јонг Су Грција Атина 2004 Стрелаштво Мажи 50 м пиштол
 Златен Хонг Ун Јонг Кина Пекинг 2008 Гимнастика Жени уметничка гимнастика
 Златен Пак Хион Сук Кина Пекинг 2008 Кревање тегови Жени 63 кг
 Сребрен Ан Кум Ае Кина Пекинг 2008 Џудо Жени 52 кг
 Бронзен О Јонг Ае Кина Пекинг 2008 Кревање тегови Жени 58 кг
 Бронзен Пак Чол Мин Кина Пекинг 2008 Џудо Мажи 66 кг
 Бронзен Вон Ок Им Кина Пекинг 2008 Џудо Жени 63 кг
 Златен Ом Јун Чол Обединето Кралство Лондон 2012 Кревање тегови Мажи 56 кг
 Златен Ан Кум Ае Обединето Кралство Лондон 2012 Џудо Жени 52 кг
 Златен КимУн Гук Обединето Кралство Лондон 2012 Кревање тегови Мажи 62 кг
 Златен Рим Јонг Сим Обединето Кралство Лондон 2012 Кревање тегови Жени 69 кг
 Бронзен Рианг Чун Хва Обединето Кралство Лондон 2012 Кревање тегови Жени 48 кг
 Бронзен Јанг Кјонг Ил Обединето Кралство Лондон 2012 Борење Мажи слободен стил 55 кг

Зимски олимписки игри[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт НАстан
 Сребрен Хан Пил Хва Австрија Инсбрук 1964 Брзо лизгање Жени 3000 м
 Бронзен Хванг Ок Сил Франција Албертвил 1992 Брзо лизгање на куси патеки Жени 500 м

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "North Korea locks up disabled in 'subhuman' gulags, says UN", The Daily Telegraph, October 21, 2006
  2. "North Korea begins to help disabled" Архивирано на 11 октомври 2012 г., UNHCR, March 5, 2008
  3. „North Korea“. Handicap International. Посетено на 29 July 2012.
  4. „Taedonggong Cultural Center for the Disabled“. Yahoo news. 13 June 2012. Посетено на 29 July 2012.