Одбојка на Летните олимписки игри 1972

Од Википедија — слободната енциклопедија
3-ти Одбојкарски олимписки турнир
Минхен 1972
Olympic rings without rims.svg
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1972
Домаќин  Германија
Град Минхен
Дата 13 – 26 октомври
Мажи 12
Медали (мажи):
Gold medal.svg
Злато
 Јапонија
Silver medal.svg
Сребро
 Источна Германија
Bronze medal.svg
Бронза
 СССР
Жени 8
Медали (жени):
Gold medal.svg
Злато
 СССР
Silver medal.svg
Сребро
 Јапонија
Bronze medal.svg
Бронза
 Северна Кореја

Одбојката на Летните олимписки игри 1972 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Минхен, Германија и тоа во машка и во женска конкуренција.

Табела[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Јапонија 1 1 0 2
2 СССР 1 0 1 2
3 Источна Германија 0 1 0 1
4 Северна Кореја 0 0 1 1

Medal summary[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 Јапонија (JPN)  Источна Германија (GDR)  СССР (URS)
Мажи
подробно
 СССР (URS)  Јапонија (JPN)  Северна Кореја (PRK)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]