Одбојка на Летните олимписки игри 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
10-ти Одбојкарски олимписки турнир
Сиднеј 2000
Olympic rings without rims.svg
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 2000
Домаќин  Австралија
Град Сиднеј
Дата 16 септември 2000 (2000-09-16)
Мажи 12
Медали (мажи):
Gold medal.svg
Злато
 Југославија
Silver medal.svg
Сребро
 Русија
Bronze medal.svg
Бронза
 Италија
Жени 12
Медали (жени):
Gold medal.svg
Злато
 Куба
Silver medal.svg
Сребро
 Русија
Bronze medal.svg
Бронза
 Бразил

Одбојката на Летните олимписки игри 2000 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија и тоа во машка и во женска конкуренција.

На овие Олимписки игри, за вторпат била воведена дисциплината одбојка на плажа во машка и женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Австралија 1 0 0 1
Куба 1 0 0 1
САД 1 0 0 1
Југославија 1 0 0 1
5 Бразил 0 2 2 4
6 Русија 0 2 0 2
7 Германија 0 0 1 1
Италија 0 0 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]