Прејди на содржината

Одбојка на Летните олимписки игри 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
7-ми Одбојкарски олимписки турнир
Сеул 1988
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1988
Домаќин  Јужна Кореја
Град Сеул
Дата 17 септември – 2 октомври
Мажи 12
Медали (мажи):
Злато
 САД
Сребро
 СССР
Бронза
 Аргентина
Жени 8
Медали (жени):
Злато
 СССР
Сребро
 Перу
Бронза
 Кина

Одбојката на Летните олимписки игри 1988 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР 1 1 0 2
2 САД 1 0 0 1
3 Перу 0 1 0 1
4 Аргентина 0 0 1 1
Кина 0 0 1 1

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 САД (USA)  СССР (URS)  Аргентина (ARG)
Жени
подробно
 СССР (URS)  Перу (PER)  Кина (CHN)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]