Одбојка на Летните олимписки игри 1988 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 1988 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 1988 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил СССР, второто Перу и третото Кина.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А Група Б

 Источна Германија
 Јапонија
 Јужна Кореја
 СССР

 Бразил
 Кина
 Перу
 САД

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази Освоени бодови Изгубени бодови Коефициент Освоени сетови Изгубени сетови Коефициент
1.  СССР 5 3 2 1 8 3 2.666
2.  Јапонија 5 3 2 1 8 6 1.333
3.  Јужна Кореја 4 3 1 2 4 7 0.571
4.  Источна Германија 4 3 1 2 4 8 0.500
 • 20 сеп.
 Јапонија 3 – 2  СССР 15- 2 • 8 -15 • 15-12 • 10-15 • 19-17
 Јужна Кореја 3 – 1  Источна Германија 15- 6 • 14-16 • 15-10 • 15- 7
 • 23 сеп.
 Источна Германија 3 – 2  Јапонија 11-15 • 16-14 • 4 -15 • 15- 2 • 15- 7
 СССР 3 – 0  Јужна Кореја 15- 5 • 15- 8 • 15- 7
 • 25 сеп.
 СССР 3 – 0  Источна Германија 18-16 • 15- 7 • 15- 4
 Јапонија 3 – 1  Јужна Кореја 8 -15 • 15- 3 • 15-11 • 15- 8

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Бодови Натпревари Победи Порази Освоени бодови Изгубени бодови Коефициент Освоени сетови Изгубени сетови Коефициент
1.  Перу 6 3 3 0 9 4 2.250
2.  Кина 5 3 2 1 8 4 2.000
3.  САД 4 3 1 2 5 8 0.625
4.  Бразил 3 3 0 3 3 9 0.333
 • 20 сеп.
 Кина 3 – 0  САД 15- 9 • 15- 5 • 15- 7
 Перу 3 – 0  Бразил 15-11 • 15-11 • 15- 3
 • 23 сеп.
 САД 3 – 2  Бразил 14-16 • 15- 5 • 15-13 • 12-15 • 15- 7
 Перу 3 – 2  Кина 13-15 • 15-13 • 7 -15 • 15-12 • 16-14
 • 25 сеп.
 Кина 3 – 1  Бразил 2 -15 • 15- 7 • 15-12 • 15-11
 Перу 3 – 2  САД 12-15 • 9 -15 • 15- 4 • 15- 5 • 15- 9

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  5-8 место 5 место
             
27 сеп.
  Бразил 3  
  Јужна Кореја 2  
 
29 сеп.
      Бразил 1
    Источна Германија 3
7 место
27 сеп. 29 сеп.
  Источна Германија 3   Јужна Кореја  2
  САД 1     САД  3
 • 27 сеп.
  • 5-7 место
 Бразил 3 – 2  Јужна Кореја 15- 6 • 15-17 • 8 -15 • 15- 4 • 17-15
 Источна Германија 3 – 1  САД 15-13 • 15-11 • 10-15 • 15- 8
 • 29 сеп.
  • 7 место
 Јужна Кореја 2 – 3  САД 4 -15 • 15-12 • 15-13 • 9 -15 • 8 -15
  • 5 место
 Бразил 1 – 3  Источна Германија 9 -15 • 4 -15 • 15-11 • 11-15
  Полуфинале Финале
             
27 сеп.
  СССР 3  
  Кина 0  
 
29 сеп.
      СССР 3
    Перу 2
Трето место
27 сеп. 29 сеп.
  Перу 3   Кина  3
  Јапонија 2     Јапонија  0
 • 27 сеп.
  • Полуфинале
 СССР 3 – 0  Кина 15- 0 • 15- 9 • 15- 2
 Перу 3 – 2  Јапонија 15- 9 • 15- 6 • 6 -15 • 10-15 • 15-13
 • 29 сеп.
  • Бронза
 Кина 3 – 0  Јапонија 15-13 • 15- 6 • 15- 6
  • Злато
 СССР 3 – 2  Перу 10-15 • 12-15 • 15-13 • 15- 7 • 17-15Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 СССР
 Перу
 Кина
4.  Јапонија
5.  Источна Германија
6.  Бразил
7.  САД
8.  Јужна Кореја

 Плимписки шампион 

СССР
Четврта титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]