Одбојка на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
11ти Одбојкарски олимписки турнир
Атина 2004
Olympic rings.svg
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 2004
Домаќин  Грција
Град Атина
Дата август 14 2004 (2004-08-14)
Мажи 12
Медали (мажи):
Gold medal.svg
Злато
 Бразил
Silver medal.svg
Сребро
 Италија
Bronze medal.svg
Бронза
 Русија
Жени 12
Медали (жени):
Gold medal.svg
Злато
 Кина
Silver medal.svg
Сребро
 Русија
Bronze medal.svg
Бронза
 Куба

Одбојката на Летните олимписки игри 2004 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атина, Грција и тоа во машка и во женска конкуренција.

На овие Олимписки игри, за третпат била воведена дисциплината одбојка на плажа во машка и женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Бразил 2 1 0 3
2 САД 1 0 1 2
3 Кина 1 0 0 1
4 Русија 0 1 1 2
5 Италија 0 1 0 1
Шпанија 0 1 0 1
7 Куба 0 0 1 1
Швајцарија 0 0 1 1