Одбојка на Летните олимписки игри 1968

Од Википедија — слободната енциклопедија
2-ри Одбојкарски олимписки турнир
Град Мексико 1968
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1968
Домаќин  Мексико
Град Град Мексико
Дата 13 – 26 октомври
Мажи 10
Медали (мажи):
Злато
 СССР
Сребро
 Јапонија
Бронза
 Чехословачка
Жени 8
Медали (жени):
Злато
 СССР
Сребро
 Јапонија
Бронза
 Полска

Одбојката на Летните олимписки игри 1968 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Град Мексико, Мексико и тоа во машка и во женска конкуренција.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР 2 0 0 2
2 Јапонија 0 2 0 2
3 Чехословачка 0 0 1 1
4 Полска 0 0 1 1

Вкупна табела[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 СССР (URS)  Јапонија (JPN)  Чехословачка (TCH)
Жени
подробно
 СССР (URS)  Јапонија (JPN)  Полска (POL)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]