Одбојка на Летните олимписки игри 1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
4-ти Одбојкарски олимписки турнир
Монтреал 1976
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1976
Домаќин  Канада
Град Монтреал
Дата 18 - 30 јули
Мажи 10
Медали (мажи):
Злато
 Полска
Сребро
 СССР
Бронза
 Куба
Жени 8
Медали (жени):
Злато
 Јапонија
Сребро
 СССР
Бронза
 Јужна Кореја

Одбојката на Летните олимписки игри 1976 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Монтреал, Канада и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Полска 1 0 0 1
Јапонија 1 0 0 1
3 СССР 0 2 0 2
4 Куба 0 0 1 1
Јужна Кореја 0 0 1 1

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 Полска (POL)  СССР (URS)  Куба (CUB)
Жени
подробно
 Јапонија (JPN)  СССР (URS)  Јужна Кореја (KOR)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]