Прејди на содржината

Одбојка на Летните олимписки игри 1964

Од Википедија — слободната енциклопедија

Одбојката на Летните олимписки игри 1964 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Токио, Јапонија и тоа во машка и во женска конкуренција.

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Event Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 СССР (URS)  Чехословачка (TCH)  Јапонија (JPN)
Жени
подробно
 Јапонија (JPN)  СССР (URS)  Полска (POL)

Вкупна табела[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР 1 1 0 2
2 Јапонија 1 0 1 2
3 Чехословачка 0 1 0 1
4 Полска 0 0 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]