Одбојка на Летните олимписки игри 2000 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 2000 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 2000 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Куба, второто Русија и третото Бразил.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А Група Б

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Добиени сетови Изгубени сетови Добиени бодови Изгубени бодови Бодови Коефициент RATIO
 Бразил (BRA) 5 5 0 15 1 395 272 10 15,000 1,452
 САД (USA) 5 4 1 13 4 392 306 9 3,250 1,281
 Хрватска (CRO) 5 3 2 9 9 411 389 8 1,000 1,057
 Кина (CHN) 5 2 3 8 9 371 365 7 0,889 1,016
 Австралија (AUS) 5 1 4 4 13 303 408 6 0,308 0,743
 Кенија (KEN) 5 0 5 2 15 280 412 5 0,133 0,680
 • 16 сеп.
 Кина 1 – 3  САД 25-19, 21-25, 12-25, 24-26
 Хрватска 3 – 1  Австралија 25-21, 22-25, 25-14, 25-16
 Бразил 3 – 0  Кенија 25-08, 25-11, 25-13
 • 18 сеп.
 Кина 1 – 3  Хрватска 23-25, 28-26, 20-25, 15-25
 САД 3 – 0  Кенија 25-16, 25-06, 25-16
 Австралија 0 – 3  Бразил 13-25, 18-25, 17-25
 • 20 сеп.
 Кенија 1 – 3  Австралија 25-16, 20-25, 16-25, 26-28
 Бразил 3 – 0  Кина 25-14, 25-21, 25-18
 Хрватска 0 – 3  САД 19-25, 18-25, 16-25
 • 22 сеп.
 САД 3 – 0  Австралија 25-11, 25-17, 25-10
 Кенија 0 – 3  Кина 15-25, 14-25, 18-25
 Бразил 3 – 0  Хрватска 25-21, 25-23, 25-23
 • 24 сеп.
 Бразил 3 – 1  САД 25-17, 20-25, 25-15, 25-15
 Кенија 1 – 3  Хрватска 25-18, 16-25, 18-25, 18-25
 Кина 3 – 0  Австралија 25-18, 25-14, 25-15

Група Б[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Порази Добиени сетови Изгубени сетови Добиени бодови Изгубени бодови Бодови Коефициент RATIO
 Русија (RUS) 5 5 0 15 5 465 392 10 3,750 1,186
 Куба (CUB) 5 4 1 14 4 419 332 9 3,500 1,262
 Јужна Кореја (KOR) 5 3 2 9 9 393 413 8 1,000 0,952
 Германија (GER) 5 2 3 8 10 380 395 7 0,800 0,962
 Италија (ITA) 5 1 4 7 12 427 446 6 0,583 0,957
 Перу (PER) 5 0 5 2 15 316 422 5 0,133 0,749
 • 16 сеп.
 Германија 0 – 3  Куба 17-25, 18-25, 18-25
 Јужна Кореја 3 – 2  Италија 23-25, 25-18, 25-22, 22-25, 27-25
 Перу 0 – 3  Русија 17-25, 13-25, 20-25
 • 18 сеп.
 Италија 3 – 0  Перу 25-17, 25-20, 25-20
 Германија 0 – 3  Јужна Кореја 16-25, 21-25, 22-25
 Русија 3 – 2  Куба 20-25, 25-21, 21-25, 25-12, 15-13
 • 20 сеп.
 Перу 0 – 3  Германија 16-25, 19-25, 16-25
 Русија 3 – 1  Италија 29-31, 25-18, 25-21, 25-19
 Куба 3 – 0  Јужна Кореја 25-17, 25-13, 25-15
 • 22 сеп.
 Куба 3 – 0  Италија 25-18, 25-21, 25-20
 Германија 2 – 3  Русија 23-25, 25-23, 25-14, 26-28, 6-15
 Јужна Кореја 3 – 1  Перу 19-25, 25-19, 30-28, 25-17
 • 24 сеп.
 Перу 1 – 3  Куба 25-23, 12-25, 16-25, 16-25
 Русија 3 – 0  Јужна Кореја 25-15, 25-21, 25-16
 Италија 1 – 3  Германија 22-25, 25-13, 21-25, 21-25

Последна фаза[уреди | уреди извор]

четвртфинале полуфинале финале
                   
26 сеп.        
  Куба  3
28 сеп.
  Хрватска  0  
  Куба  3
26 сеп.
      Бразил  2  
  Бразил  3
30 сеп.
  Германија  0  
  Куба  3
26 сеп.    
    Русија  2
 Народна Република Кина НР Кина  0
28 сеп.
  Русија  3  
  Русија  3 Бронза
26 сеп.
      САД  2   2000-09-30
  САД  3
  Бразил  3
  Јужна Кореја  2  
  САД  0
 
 • 26 сеп.
 Куба 3 – 0  Хрватска 25-18, 25-23, 25-21
 Бразил 3 – 0  Германија 25-22, 25-18, 25-17
 Кина 0 – 3  Русија 25-27, 23-25, 25-27
 САД 3 – 2  Јужна Кореја 26-24, 17-25, 25-23, 25-27, 16-14
 • 28 сеп.
 Куба 3 – 2  Бразил 27-29, 25-19, 21-25, 25-19, 15-9
 Русија 3 – 2  САД 25-15, 23-25, 25-15, 26-28, 15-8
 • 30 сеп.
 Бразил 3 – 0  САД 25-18, 25-22, 25-21
 Куба 3 – 2  Русија 25-27, 32-34, 25-19, 25-18, 15-7
  5-8 местои 5 место
             
2000-09-27
  Хрватска 1  
  Германија 3  
 
2000-09-28
      Германија 1
   Народна Република Кина НР Кина 3
7 место
2000-09-27 2000-09-28
 Народна Република Кина НР Кина 3   Хрватска  3
  Јужна Кореја 1     Јужна Кореја  1
 • 27 сеп.
 Хрватска 1 – 3  Германија 25-27, 29-27, 21-25, 18-25
 Кина 3 – 1  Јужна Кореја 23-25, 25-19, 25-23, 25-19
 • 28 сеп.
 Хрватска 3 – 1  Јужна Кореја 25-18, 24-26, 25-22, 25-21
 Германија 1 – 3  Кина 19-25, 19-25, 25-22, 18-25Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Куба (CUB)
 Русија (RUS)
 Бразил (BRA)
4.  САД (USA)
5.  Кина (CHN)
6.  Германија (GER)
7.  Хрватска (CRO)
8.  Јужна Кореја (KOR)
9.  Италија (ITA)
 Австралија (AUS)
11.  Перу (PER)
 Кенија (KEN)

 Олимписки шампион 

Куба
Трета титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]