Прејди на содржината

Одбојка на Летните олимписки игри 1964 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 1964 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 1964 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Токио, Јапонија. На турнирот учествувале вкупно 6 репрезентации.

Првото место го освоил Јапонија, второто Полска и третото Јапонија.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
11 октомври  СССР 3–0  Романија 15–5 15–6 15–0     45–11
11 октомври  Јапонија 3–0  САД 15–1 15–5 15–2     45–8
12 октомври  СССР 3–0  Јужна Кореја 15–0 15–6 15–0     45–6
12 октомври  Полска 3–0  САД 15–3 15–4 15–10     45–17
12 октомври  Јапонија 3–0  Романија 15–7 15–3 15–8     45–18
13 октомври  Романија 3–0  САД 15–9 15–1 15–2     45–12
13 октомври  Полска 3–0  Јужна Кореја 15–5 15–5 15–11     45–21
14 октомври  Јапонија 3–0  Јужна Кореја 15–3 15–2 15–4     45–9
15 октомври  СССР 3–0  Полска 15–9 15–5 15–5     45–19
17 октомври  СССР 3–0  САД 15–1 15–8 15–7     45–16
18 октомври  Јапонија 3–1  Полска 15–4 15–5 13–15 15-2   58–26
19 октомври  Романија 3–0  Јужна Кореја 15–10 15–9 15–6     45–25
21 октомври  САД 3–0  Јужна Кореја 15–7 15–13 15–13     45–33
22 октомври  Полска 3–0  Романија 15–7 15–6 15–8     45–21
23 октомври  Јапонија 3–0  СССР 15–11 15–8 15–13     45–32

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Место Екипа Бодови Победи Порази Добиени сетови Загубени сетови Добиени бодови Загубени бодови
Gold Јапонија 10 5 0 15 1 238 93
Silver СССР 8 4 1 12 3 212 97
Bronze Полска 6 3 2 10 6 180 162
4 Романија 4 2 3 6 9 140 172
5 САД 2 1 4 3 12 98 213
6 Јужна Кореја 0 0 5 0 15 94 225

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]