Одбојка на Летните олимписки игри 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
8-ми Одбојкарски олимписки турнир
Барселона 1992
Детали
Олимписки игри Летни олимписки игри 1992
Домаќин  Шпанија
Град Барселона
Дата 26 јули – 9 август
Мажи 12
Медали (мажи):
Злато
 Бразил
Сребро
 Холандија
Бронза
 САД
Жени 8
Медали (жени):
Злато
 Куба
Сребро
 ЗНД
Бронза
 САД

Одбојката на Летните олимписки игри 1992 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Барселона, Шпанија и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Бразил 1 0 0 1
2 Куба 1 0 0 1
3 Обединета екипа 0 1 0 1
Холандија 0 1 0 1
5 САД 0 0 2 2

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 Бразил (BRA)  Холандија (NED)  САД (USA)
Жени
подробно
 Куба (CUB)  Обединета екипа (EUN)  САД (USA)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]