Одбојка на Летните олимписки игри 2008 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 2008 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 2008 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Бразил, второто САД и третото Кина.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А
Група Б

Победници[уреди | уреди извор]

Злато: Сребро: Бронза:
 Бразил  САД  Кина

Резултати[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Дата Време 1. екипа - 2. екипа Резултат Детали
9 август 14,30  Полска -  Куба 1 - 3 25-21, 17-25, 20-25, 17-25 [1]
20,00  Венецуела -  Кина 0 - 3 13-25, 13-25, 18-25 [2]
22,00  Јапонија -  САД 1 - 3 20-25, 25-20, 19-25, 21-25 [3]
11 август 12,35  САД -  Куба 0 - 3 15-25, 24-26, 17-25 [4]
20,00  Кина -  Полска 3 - 1 22-25, 25-15, 25-20, 25-22 [5]
22,15  Јапонија -  Венецуела 3 - 0 25-12, 25-17, 25-12 [6]
13 август 12,00  Венецуела -  САД 1 - 3 17-25, 25,20, 14-25, 18-25 [7]
20,00  Куба -  Кина 3 - 2 18,25, 14-25, 25-23, 32-30, 15-13 [8]
22,30  Полска -  Јапонија 2 - 3 21-25, 20-25, 25-18, 25-23, 11-15 [9]
15 август 12,30  Венецуела -  Полска 0 - 3 12-25, 12-25, 20-25 [10]
20,00  САД -  Кина 3 - 2 23-25, 25-22, 23-25, 25-20, 15-11 [11]
22,45  Јапонија -  Куба 0 - 3 17-25, 22-25, 22-25 [12]
17 август 12,00  Куба -  Венецуела 3 - 0 25-20, 25-20, 25-19 [13]
12,30  Полска -  САД 2 - 3 25-18, 21-25, 25-19, 19-25, 13-15 [14]
20,00  Кина -  Јапонија 3 - 0 26-24, 25-16, 25-14 [15]

Табела А[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа Натпревари Победи Порази Добиени сетови Изгубени сетови Коефициент Добиени бодови Изгубени бодови Коефициент Бодови
1.  Куба 5 5 0 15 3 5 426 371 1.148 10
2.  САД 5 4 1 12 9 1,333 460 441 1,043 9
3.  Кина 5 3 2 13 7 1,857 467 395 1.182 8
4.  Јапонија 5 2 3 7 11 0,636 381 389 0,979 7
5.  Полска 5 1 4 9 12 0,750 441 445 0,991 6
6.  Венецуела 5 0 5 1 15 0,006 262 395 0,663 5

Група Б[уреди | уреди извор]

Дата Време 1. екипа - 2. екипа Резултат Детали
9 август 10,00  Русија -  Италија ' 1 - 3 20-25, 25-17, 16-25, 23-25 [16]
12,15  Србија -  Казахстан 3 - 1 25-21, 25-17, 23-25, 25-21 [17]
12,30  Бразил -  Алжир 3 - 0 25-11, 25-11, 25-10 [18]
11 август 10,00  Србија -  Алжир 3 - 0 25-14, 25-13, 25-13 [19]
12,00  Италија -  Казахстан 3 - 0 25-19, 25-15, 25-21 [20]
14,30  Бразил -  Русија 3 - 0 25-14, 25-14, 25-16 [21]
13 август 10,00  Италија -  Алжир 3 - 0 25-7, 25-20, 25-12 [22]
12,30  Русија -  Казахстан 3 - 0 25-19, 25-18, 25-11 [23]
14,30  Србија -  Бразил 0 - 3 11-25, 19-25, 10-25 [24]
15 август 10,00  Алжир -  Русија 0 - 3 11-25, 19-25, 10-25 [25]
12,00  Бразил -  Казахстан 3 - 0 25-13, 25-6, 27-25, [26]
14,30  Србија -  Италија 0 - 3 23-25, 20-25, 19-25 [27]
17 август 10,00  Казахстан -  Алжир 3 - 1 25-18, 25-20, 17-25, 25-16 [28]
15,15  Италија -  Бразил 0 - 3 16-25, 22-25, 17-25 [29]
22,00  Русија -  Србија 3 - 0 25-21, 25-16, 25-20 [30]

Табела Б[уреди | уреди извор]

Пласман Екипа Натпревари Победи Порази Добиени сетови Изгубени сетови Коефициент Добиени бодови Изгубени бодови Коефициент Бодови
1.  Бразил 5 5 0 15 0 мах 377 226 1.668 10
2.  Италија 5 4 1 12 4 3 317 315 1,006 9
3.  Русија 5 3 2 10 6 1,667 353 312 1,131 8
4.  Србија 5 2 3 6 10 0,600 343 349 0,983 7
5..  Казахстан 5 1 4 4 13 0,308 323 404 0,800 6
6.  Алжир 5 0 5 1 15 0,067 230 392 0,586 5

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Дата Време 1. екипа - 2. екипа Резултат Детали
19 август 10,00  Куба -  Србија 3 - 0 26-24, 25-19, 26-24 [31]
12,00  Јапонија -  Бразил 0 - 3 12-25, 20-25, 16-25 [32]
20,00  Кина -  Русија 3 - 0 25-22, 27-25, 25-19, [33]
22,00  САД -  Италија 3 - 2 20-25, 25-21, 19-25, 25-18, 15-6 [34]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Дата Време 1. екипа - 2. екипа Резултат Детали
21 август 12,35  Куба -  САД 0 - 3 20-25 16-25 17-25 [35]
20,00  Кина -  Бразил 0 - 3 25-27 22-25 14-25 [36]

3 место[уреди | уреди извор]

Дата Време 1. екипа - 2. екипа Резултат Детали
23 август 12,30  Куба -  Кина 1 - 3 16-25, 25-21, 13-25, 20-25 [37]

Финале[уреди | уреди извор]

Дата Време 1. екипа - 2. екипа Резултат Детали
23 август 20,00  САД -  Бразил 1 - 3 15-25 25-18 13-25 21-25 [38]

Табела[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација
1  Бразил
2  САД
3  Кина
4  Куба
5  Италија
 Јапонија
 Русија
 Србија
9  Казахстан
 Полска
11  Алжир
 Венецуела