Одбојка на Летните олимписки игри 2008 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 2008 (мажи)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 2008 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил САД, второто Бразил и третото Русија.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А Група Б
 Кина (домаќин)  Бразил
 САД  Русија
 Бугарија  Полска
 Италија  Србија
 Јапонија  Египет
 Венецуела  Германија

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

10 август 2008.
 Италија 3-1  Јапонија 25-19, 25-18, 23-25, 25-17
 САД 3-2  Венецуела 25-18, 25-18, 22-25, 21-25, 15-10
 Бугарија 3-1  Кина 25-20, 25-21, 26-28, 25-19
12 август 2008.
 Италија 1-3  САД 26-24, 22-25, 15-25, 21-25
 Кина 3-2  Венецуела 25-21, 21-25, 16-25, 25-21, 16-14
 Јапонија 1-3  Бугарија 27-29, 25-23, 21-25, 19-25
14 август 2008.
 Италија 3-0  Венецуела 25-20, 25-20, 25-21
 Кина 3-2  Јапонија 25-20, 25-23, 17-25, 16-25, 15-10
 Бугарија 1-3  САД 29-27, 21-25, 14-25, 24-26
16 август 2008.
 Кина 0-3  САД 22-25, 12-25, 18-25
 Италија 3-0  Бугарија 25-20, 25-21, 25-16
 Венецуела 3-0  Јапонија 25-23, 25-21, 25-23
18 август 2008.
 Бугарија 3-1  Венецуела 23-25, 25-19, 25-16, 25-22
 Кина 2-3  Италија 17-25, 23-25, 25-21, 25-20, 14-16
 Јапонија 0-3  САД 18-25, 12-25, 21-25
Екипа Натпревари Победи Порази Освоени бодови Изгубени бодови Коефициент Освоени сетови Изгубени сетови Сет коефициент Бодови
 САД 5 5 0 460 371 1.240 15 4 3.750 10
 Италија 5 4 1 439 401 1.095 13 6 2.167 9
 Бугарија 5 3 2 446 440 1.014 10 9 1.111 8
 Кина 5 2 3 445 492 0.904 9 13 0.692 7
 Венецуела 5 1 4 421 451 0.933 8 12 0.667 6
 Јапонија 5 0 5 392 448 0.875 4 15 0.267 5

Група Б[уреди | уреди извор]

10 август 2008.
 Србија 1-3  Русија 25-20, 21-25, 22-25, 14-25
 Бразил 3-0  Египет 25-19, 25-15, 25-18
 Полска 3-0  Германија 25-17, 33-31, 25-20
12 август 2008.
 Русија 3-2  Германија 25-27, 25-21, 21-25, 25-23, 16-14
 Египет 0-3  Полска 21-25, 18-25, 10-25
 Бразил 3-1  Србија 25-27, 25-20, 25-17, 25-21
14 август 2008.
 Германија 3-0  Египет 29-27, 25-21, 25-21
 Бразил 1-3  Русија 25-22, 24-26, 29-31, 19-25
 Полска 3-1  Србија 31-29, 22-25, 25-22, 25-21
16 август 2008.
 Русија 3-0  Египет 25-19, 25-14, 25-18
 Германија 1-3  Србија 21-25, 25-27, 26-24, 23-25
 Полска 0-3  Бразил 28-30, 19-25, 19-25
18 август 2008.
 Бразил 3-0  Германија 25-22, 25-21, 25-23
 Полска 3-2  Русија 17-25, 26-24, 24-26, 25-23, 15-12
 Египет 0-3  Србија 16-25, 13-25, 17-25
Екипа Натпревари Победи Порази Освоени бодови Изгубени бодови Коефициент Освоени сетови Изгубени сетови Сет коефициент Бодови
 Бразил 5 4 1 427 373 1.145 13 4 3.250 9
 Русија 5 4 1 496 447 1.110 14 7 2.000 9
 Полска 5 4 1 434 404 1.074 12 6 2.000 9
 Србија 5 2 3 440 439 1.002 9 10 0.900 7
 Германија 5 1 4 418 440 0.950 6 12 0.500 6
 Египет 5 0 5 267 379 0.704 0 15 0.000 5

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

20 август 2008.
 Бугарија 1-3  Русија 25-20, 16-25, 22-25, 21-25
 Италија 3-2  Полска 25-19, 25-22, 18-25, 26-28, 17-15
 Кина 03-3  Бразил 17-25, 15-25, 16-25
 САД 3-2  Србија 20-25, 25-23, 21-25, 25-18, 15-12

Полуфинале[уреди | уреди извор]

22 август 2008.
 САД 3-2  Русија 25-22, 25-21, 25-27, 22-28, 15-13
 Италија 1-3  Бразил 25-19, 18-25, 21-25, 22-25

Трето место[уреди | уреди извор]

24 август 2008.
 Русија 3-0  Италија 25-22, 25-19, 25-23

Финале[уреди | уреди извор]

24 август 2008.
 САД 3-1  Бразил 20-25, 25-22, 25-21, 25-23

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 САД
 Бразил
 Русија
4  Италија
5  Бугарија
 Кина
 Полска
 Србија
9  Германија
 Венецуела
11  Египет
 Јапонија

 Олимписки шампион 

САД
Трета титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]