Одбојка на Летните олимписки игри 2012 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 2012 (мажи)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 2012 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоил Русија, второто Бразил и третото Италија.

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Русија
 Бразил
 Италија
4  Бугарија
5  Аргентина
 Германија
 Полска
 САД
9  Австралија
 Србија
11  Обединето Кралство
 Тунис

Надворешни врски[уреди | уреди извор]