Одбојка на Летните олимписки игри 1984 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 1984 (жени)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 1984 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лос Анџелес, САД. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоил Кина, второто САД и третото Јапонија.

Групи[уреди | уреди извор]

Група А Група Б

 Канада
 Јапонија
 Перу
 Јужна Кореја

 Бразил
 Кина
 САД
 Западна Германија

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Бодови Натпревари Сетови Бодови
Место Екипа Победи Порази Добиени Загубени Коефициент Добиени Загубени Коефициент

</noinclude>

1  Јапонија 6 3 0 9 1 9.000 143 63 2.270
2  Перу 5 2 1 6 5 1.200 123 115 1.070
3  Јужна Кореја 4 1 2 6 6 1.000 127 125 1.016
4  Канада 3 0 3 0 9 0.000 55 135 0.407
Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
30 јул.  Перу 3–0  Канада 15–9 15–10 15–4     45–23
30 јул.  Јапонија 3–1  Јужна Кореја 8–15 15–11 15–2 15–7   53–35
1 авг.  Јужна Кореја 3–0  Канада 15–10 15–1 15–3     45–14
1 авг.  Јапонија 3–0  Перу 15–8 15–7 15–5     45–20
2 авг.  Перу 3–2  Јужна Кореја 15–8 15–6 7–15 6–15 15–3 58–47
2 авг.  Јапонија 3–0  Канада 15–6 15–6 15–6     45–18

Група Б[уреди | уреди извор]

Бодови Натпревари Сетови Бодови
Место Екипа Победи Порази Добиени Загубени Коефициент Добиени Загубени Коефициент

</noinclude>

1  САД 6 3 0 9 3 3.000 165 137 1.204
2  Кина 5 2 1 7 3 2.333 144 101 1.426
3  Западна Германија 4 1 2 3 6 0.500 90 121 0.744
4  Бразил 3 0 3 9 9 1.000 55 117 0.470
Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
30 јул.  Кина 3–0  Бразил 15–13 15–10 15–11     45–34
30 јул.  САД 3–0  Западна Германија   15–15 15–8 15–8   45–31
1 авг.  Кина 3–0  Западна Германија 15–5 15–6 15–3     45–14
1 авг.  САД 3–2  Бразил 12–15 10–15 15–5 15–5 15–12 67–52
2 авг.  Западна Германија 3–0  Бразил 15–6 15–14 15–11     45–31
2 авг.  САД 3–1  Кина 15–13 7–15 16–14 15–12   53–54

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Злато
             
5 авг. – Калифорнија
  Јапонија 0  
  Кина 3  
 
9 авг. – Калифорнија
      Кина 3
    САД 0
Бронза
5 авг. – Калифорнија 9 авг. – Калифорнија
  САД 3   Јапонија  3
  Перу 0     Перу  1

5-8 место[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Злато
             
5 авг. – Калифорнија
  Јужна Кореја 3  
  Бразил 1  
 
7 авг. – Калифорнија
      Јужна Кореја 3
    Западна Германија 0
Бронза
5 авг. – Калифорнија 7 авг. – Калифорнија
  Западна Германија 3   Бразил  3
  Канада 0     Канада  0

5-8 место[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
7 авг.  Јапонија 0–3  Кина 10–15 7–15 9–15     26–45
7 авг.  САД 3–0  Перу 16–14 15–9 15–10     46–23

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
5 авг.  Јужна Кореја 3–1  Бразил 13–15 15–13 15–9 15–10   58–47
5 авг.  Западна Германија 3–0  Канада 15–5 15–7 15–1     45–13

7 место[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
7 авг.  Бразил 3–0  Канада 15–9 15–3 15–8     45–20

5 место[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
7 авг.  Јужна Кореја 3–0  Западна Германија 15–10 9–10 15–2     45–22

Бронза[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
9 авг.  Јапонија 3–1  Перу 13–15 15–4 15–7 15–10   58–36

Злато[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
9 авг.  Кина 3–0  САД 16–14 15–3 15–9     46–26

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Кина
 САД
 Јапонија
4  Перу
5  Јужна Кореја
6  Западна Германија
7  Бразил
8  Канада

 Олимписки шампион 

Кина
Прва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]